Planifikohet të ndërtohet rrokaqielli më i lartë i banimit në Dubai

Deri më tani, Central Park Tower i Nju Jorkut kryesonte listën e ndërtesave më të larta në botë, me 98 kate apartamentesh dhe një lartësi prej 472 metrash. Megjithatë, Dubai ka vendosur që të thyejë atë rekord dhe të marrë drejtimin duke ndërtuar rrokaqiellin më të lartë në botë, i cili do të përfshijë gjithashtu rezidenca.

Sipas planit të paraqitur, është gradacela Burj Binghatti Jacob & Co Residences, e cila është projektuar nga zhvilluesi i pasurive të paluajtshme të Emirateve Binghatti dhe kompania e bizhuterive dhe orëve Jacob & Co.

Burj Binghatti Jacob & Co Residences, megjithatë, nuk pritet të bëjë përshtypje vetëm me lartësinë dhe 100 katet e saj. Në krye do të ketë frëngji që duken si diamante, ndërsa sipas dy kompanive që do ta ndërtojnë, edhe pjesa e brendshme e godinës do të jetë veçanërisht luksoze.

Do të ketë rezidenca me dy ose tre dhoma gjumi, do të ketë një ekip që do të ofrojë shërbime  për njerëzit që do të qëndrojnë atje, nga kujdesi për fëmijët dhe shoferët, te një truprojë dhe një kuzhinier privat.

Në krye të gradaceles do të jenë pesë penthouse “nga më luksoze” në Dubai dhe në botë. Secila prej tyre do të ketë emrin e njërës prej orëve luksoze të Jacob&Co, ndërsa kompania do të mbikëqyrë dizajnin e brendshme të tyre./abcnews.al/ KultPlus.com

Go to TOP