Ukidanje školarine na Prištinskom univerzitetu dobrodošla, potrebne dostojanstvene stipendije

Ukidanje školarine za studente na javnim univerzitetima ne utječe direktno na poboljšanje kvaliteta studija, niti na uklanjanje tereta za studente, kažu stručnjaci za obrazovna pitanja, izvršna direktorica nevladine organizacije “Admovere” Aulonë Memeti rekla je da su najvažnije reforme u obrazovanju, jer prema njoj ukidanje takse samo povećava broj funkcionalno nepismenih učenika jer nema kvaliteta u studije izvještava EO a prenosi Kosova.info.

“Glavni argument koji traže za univerzitetsko obrazovanje je argument jednakosti. Međutim, mislim da bi problem trebalo riješiti drugačije, možda bi to trebalo biti profilisanje učenika iz srednje škole i osnovne škole. Možda nisu svi za univerzitet, pa nažalost proizvodimo funkcionalne nepismene sa diplomama i mislim da je došlo vrijeme da vlada to tretira drugačije, da se ne bavi previše populističkim izjavama, poput ovog visokog obrazovanja bez plaćanja, jer ipak nije visoka naknada, ali važnije je napraviti duboke reforme u visokom obrazovanju, ovo uopće nije populističko, jer ovo otima vladu glasovima. Stoga je vrlo važno da problem utječe na kvalitetu “, rekao je Mehmeti.

Prema njenim riječima, stipendije bi trebale biti dodijeljene sa dostojnijim iznosima.

“Kada govorimo o besplatnom visokom obrazovanju, nema ništa besplatno, jer znamo da neko ima platu. Ko mi plaća? Građani, pa ja sam se fokusirao na kvalitetu obrazovanja i također imao stipendije. Dvije vrste stipendija, stipendije uglednim studentima i stipendije zasnovane na potrebi studenata koji nemaju uslove za odlazak na fakultet. Mnogo je bolje imati dostojanstvene stipendije, kao i prestiž završetka studija, s danima kada student koji ga je završio ima ponosa. Ako nastavimo ovako, povećat ćemo broj učenika koji se upišu na univerzitete i dalje postati funkcionalno nepismeni … Mislim da je vrlo potrebno usredotočiti se na stvaranje strukovnih škola, te profilirati i podijeliti osnovnu školu, a zatim u srednja škola … Mnogi studenti koji završavaju studije još uvijek ne znaju razliku između istaknutog i nepogrešivog oblika njihovog imena, ovo je užasno. Stoga mislim da bi se debata trebala okrenuti u potpuno drugom smjeru “, rekao je Mehmeti.

Direktor instituta “EdGuard”, Rinor Qehaja, rekao je da bi opredjeljenje izvršne vlasti trebalo biti u dodjeli stipendija.

“Smatram da besplatno univerzitetsko obrazovanje pozdravljaju svi, uključujući studente, to je dugogodišnja politika vladajuće stranke, nadam se da može doprinijeti socijalno-ekonomskoj dobrobiti studenata”, rekao je Qehaja.

Nepravednom smatra podršku studenata na javnim univerzitetima, a ne privatnih.

“Naknadu za semestar ne smatramo pripomoćkom za nastavak studija ili studentskog uspjeha, jer je relativno mala u usporedbi s ostalim troškovima koji čine akademski život studenta, uključujući literaturu, školarinu i još mnogo toga. Drugo. Značaj ovog plaćanja je vrlo mali u odnosu na sve ostalo. Smatramo da institucionalno opredjeljenje treba podržati u obliku stipendija, a najbolje studente treba poticati za bolje izvođenje studija i njihov završetak. Zaboravljamo da veliki broj učenika napušta školu jer ih se ne potiče da završe studije. Smatramo da bi besplatna školarina kao socijalna politika trebala biti ista za sve bez iznimke studiranje na javnim i privatnim univerzitetima, jer je takvu doživljavamo kao nepravdu prema studentima koji studiraju privatno i kao podršku onima u javnosti., Rekao je Qehaja .

Dok je aktivistica u organizaciji “Studija, kritika, akcija” Dea Lala rekla da su zahvalni Ministarstvu obrazovanja, nauke, tehnologije i inovacija na realizaciji njihovog zahtjeva za besplatnim studijem.

Rekla je da od MONT-a očekuju dalje olakšanje u pogledu finansijske strane.

“Kao što znamo, besplatno javno obrazovanje je jedan od dugogodišnjih zahteva studenata Univerziteta u Prištini. Ovaj zahtjev je čast našeg najvećeg prioriteta. Prethodne vlade nisu odgovorile na ovaj zahtjev i zahvalni smo što je Ministarstvo obrazovanja pozitivno odgovorilo na ovaj zahtjev. Ovo nije zadnji zahtjev, mi ćemo ih uputiti Vladi da poveća kvalitet obrazovanja “.

“Svaka pomoć, poput ukidanja naknada za literaturu, velika je pomoć, osim što je to ustavno pravo, mislim da bi zbog financijske situacije koju ima većina učenika bila od velike pomoći”, rekao je Lala.

Prema izveštaju Ministarstva, sedam javnih univerziteta na Kosovu ima koristi od studentskih naknada od oko 1,6 miliona evra godišnje.

Ministarstvo obrazovanja, nauke, tehnologije i inovacija započelo je rasprave o ukidanju školarine za studente na javnim univerzitetima.

“Ideja je da studenti osnovnih i master studija budu oslobođeni od ovih plaćanja prilikom prve prijave za semestar. Na taj se način svi stavljaju u ravnopravne uvjete, a istovremeno ih se potiče da svoje obveze izvršavaju na vrijeme kako ne bi trošili uzalud na nepotrebno ponavljanje semestra. Analiziramo mogućnost oslobađanja doktoranda od nekih naknada koje nisu u skladu s međunarodnom i regionalnom praksom. Kada su u pitanju administrativne takse (prijava za upis na univerzitet, izdavanje duplikata dokumenata, promjena studijskog programa itd.) One ostaju jer pripadaju kategoriji usluga koje nemaju definiranu dinamiku i mogu zahtijevati nekoliko puta. Verujemo da će tokom avgusta nacrt revidiranog Administrativnog uputstva biti pušten na javne rasprave, u kom slučaju pozdravljamo vaš doprinos putem vladine platforme javnih konsultacija “, navodi se u odgovoru MONT-a upućenom organizaciji” Studija, kritika, akcija”./ EO /Kosova.info

Go to TOP