उसके घुटनों पर गर्म milf और मुर्गा बेकार है तो इसके द्वारा drilled doggystyle हो जाता है.https://fmdelbuenayre.com.ar/adult/ Devour.jav और lumorianspit गर्म शरद ऋतु सुबह पूरी तरह से इस तकनीकी गले को तोड़कर पूरी तरह से बचाते हैं.free-tube बालों वाली ट्रिबिंग एशियाई कठिन मुर्गा बाहर बेकार है. मेरे अच्छी तरह से एनिमेटेड चेहरा.sex Tigg गोल - मटोल लिटिल टैट पहली बार फॉक्स Fucks.https://www.wasmeinfo.org/sex-videos/ श्यामला खजाना बिल्ली उसकी बालों वाली किशोर बिल्ली के साथ विशाल मुर्गा सवारी!. बैंग कास्टिंग: डार्क बालों वाली निकोल जेड.adult-videos Vixen अंतिम पर्यटक.https://elfemenino.com.ar/site/ एनडी हॉट वाइफ को लेटेक्स खिलौना खिलौना डिल्डो अपने प्रेमी के सफेद पेटी pantyhose में cumy कबुली निगलने के लिए उसकी बिल्ली dildo.https://pastorwillgraham.com/adult-content/ चित्रित मुर्गा बैकबैक और डबल Handjob दो.websitetube सोलो चित्रा लड़की दानिका नाविक एक आबनूस दोस्त गधे और चेहरे, creampie पर कठिन और गहरी झुकाव. 27340183 Matoona जोड़ी कुंवारी लड़की के queer quocio silvia badmocks lt bbc संकलन ऐ.https://www.arasustudio.com/adult-videos/ सैंडी डी एंजेलो कैच स्टेपसन रॉबी बारिश उसकी माँ के पीछे कुछ है और उसे डिक का एक टुकड़ा पेश किया है.https://lawwallet.in/sex-video/
Kosova.info

Kush kontrollon trupat ruse në Ukrainë ?

Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu ka pushuar së qeni i preferuari i Vladimir Putin. Presidenti bisedon drejtpërdrejt me komandantët ushtarakë që janë drejtpërdrejt përgjegjës për kryerjen e armiqësive

Përpara pushtimit ushtarak rus të Ukrainës, Vladimir Putin i kushtoi vëmendje të veçantë ministrit të Mbrojtjes Sergei Shoigu theksohet ne nje publikim te agjencise ruse Istmedia transmetuar nga Kosova.info. Ata shpesh i kalonin pushimet së bashku: për disa ditë ata u ngjitën në male ose shkuan në taiga. Një afërsi të tillë të nënvizuar presidenti nuk e ka pasur as me miqtë e tij të vjetër të Shën Petërburgut. Ai dhe ministri i Mbrojtjes padyshim kishin për të biseduar. Zyrtarisht, Kremlini raportoi se në shtator 2021, në natyrë, ata mund të diskutonin idenë e Shoigu për ndërtimin e qyteteve të reja në Siberi. Por ky projekt fillimisht dukej joserioz (jo gjithçka është në rregull me qytetet e vjetra siberiane: deri në vitin 2021, popullsia e Siberisë po zvogëlohej me më shumë se 100 mijë banorë në vit).

Në fakt, larg qytetërimit, Putini mund të diskutonte me Shoigun futjen e trupave në Ukrainë – gatishmërinë e ushtrisë për kapjen e shpejtë të qyteteve ukrainase. Njerëz të afërt me Shtabin e Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Ruse thanë për Tregime të rëndësishme se pasi gjithçka shkoi keq, blitzkrieg nuk funksionoi dhe trupat pësuan humbje të mëdha, Shoigu humbi besimin e presidentit. Pas tërheqjes së detyruar në drejtim të Kievit, Putin madje u përpoq personalisht të lëvizte trupat, por shumë shpejt ai e braktisi këtë dhe tani, mbi kokën e Shoigu, ai bisedon drejtpërdrejt me udhëheqësit ushtarakë që janë drejtpërdrejt përgjegjës për armiqësitë.

Premtoi dhe nuk u dorëzua

Para fillimit të luftës, nuk ishte vetëm FSB që dezinformoi presidentin për gjendjen e punëve në Ukrainë, duke raportuar atë që ai donte të dëgjonte: për gjendjen e pasigurt të pushtetit në Kiev dhe se rajonet ukrainase ishin gati ta refuzonin atë. dhe të mbështesin Moskën sapo iu dha mundësia për ta bërë këtë. Drejtoria kryesore e Shtabit të Përgjithshëm (inteligjencës ushtarake) të forcave të armatosura ruse gjithashtu nuk e kundërshtoi Komandantin Suprem në kuptimin e tij të situatës në Ukrainë.

Sipas burimeve, Ministri i Mbrojtjes i premtoi Putinit të zgjidhë të gjitha detyrat e vendosura në Ukrainë nga përbërja e ushtrisë në kohë paqeje – nga forcat e ushtarëve me kontratë, pa mobilizim të përgjithshëm dhe në kohën më të shkurtër të mundshme. Dihet që ushtarakët shkuan në Ukrainë, duke pasur racione për disa ditë, furnizimi i tyre afatgjatë nuk ishte menduar. Dhe si pjesë e autokolonave që u zhvendosën drejt Kievit dhe qyteteve të tjera të mëdha të Ukrainës, kishte mjaft vagona me oriz, si për të shpërndarë protestuesit, dhe jo për operacione ushtarake të plota. Detyra doli të ishte e pazgjidhshme. Nuk ishte e mundur të merrej Kievi, ata duhej të tërhiqeshin, duke e kaluar atë si “vullnetin e mirë” të udhëheqjes ruse.

Fakti që udhëheqja është e informuar dobët dëshmohet edhe nga ish-ministri i Sigurimit të Shtetit të DPR, ish-komandanti i brigadës Vostok Alexander Khodakovsky. “Një nga hallet kryesore të një sistemi të mbyllur që është formuar prej dekadash dhe është përshkuar me fijet e ndikimit të klubeve të interesit është paniku përballë raporteve negative. Duke njohur sinqerisht disa probleme në një rreth të ngushtë, një tjetër gjeneral i rëndësishëm bëri pyetjen – pse nuk raportoni? – përgjigjet: kështu që ata do ta filmojnë … ”, vuri në dukje Khodakovsky në kanalin e tij telegram (shenjat e pikësimit dhe drejtshkrimi janë nga autorët).

Oficerët e shtabit thonë se Putini filloi të mësonte për gjendjen reale të punëve në Ukrainë, në ushtrinë ukrainase dhe në vetë operacionin ushtarak pasi u shfaqën probleme që nuk mund të fshiheshin më. Ai madje u përpoq të shpëtonte situatën duke lëvizur personalisht trupa. Por ai e kuptoi shpejt se asgjë nuk mund të rregullohej në këtë mënyrë dhe filloi, duke anashkaluar Shoigun, të bisedonte me gjeneralët (shefat e drejtimeve) që kishin përvojë në drejtimin në kushte luftarake: në Siri dhe pika të tjera të nxehta.

Në fillim të korrikut, Putin e turpëroi publikisht Shoigun duke theksuar se ai nuk kishte vërtet nevojë për raportet e tij. Kur ministri, para kamerave televizive në një takim me presidentin, raportoi për përfundimin e operacionit për “çlirimin” e territoreve të LPR të vetëshpallur, Putin, në vend të lëvdata në detyrë, u përgjigj : “Siç e dini. , Gjeneral Koloneli Alexander Pavlovich Lapin (komandant i grupit qendror të trupave gjatë pushtimit të Ukrainës. – Shënim ed.) dhe gjenerali i ushtrisë Surovikin Sergey Vladimirovich (komandant i grupit jugor të trupave. – Përafërsisht ed.) më raportuan sot mbi ecurinë e detyrave që u janë caktuar dhe propozimet e tyre për zhvillimin e operacioneve sulmuese.

Presidenti e bëri të qartë se komunikon drejtpërdrejt me vartësit e Shoigut dhe në këtë situatë nuk është e qartë se çfarë roli luan vetë ministri i Mbrojtjes. Sipas oficerëve të stafit, Putini është mbështetur te praktikuesit që e kanë dëshmuar veten dhe janë në gjendje të përshtaten me kushtet që, për shkak të mungesës së informacionit të vërtetë, erdhën si befasi për lidershipin politik.

Burime pranë Shtabit të Përgjithshëm thonë gjithashtu se vendimet për disa emërime kyçe në Ministrinë e Mbrojtjes po merren pa marrë parasysh opinionin e Shoigut. Si shembull, ata përmendin emërimin në qershor të këtij viti si komandant i trupave ajrore, gjeneral-koloneli Mikhail Teplinsky. Burimet vunë në dukje qëndrimin e gjatë armiqësor të Shoigut ndaj Teplinsky: gjenerali guxoi të mos pajtohej me ministrin në një takim.

E di por hesht

Marrëdhëniet mes Putinit dhe Shoigut kanë ndryshuar aq shumë sa ministri i mbrojtjes nuk guxon të shtyjë për vendime që ushtria i konsideron të nevojshme. Për shembull, burimet e “Tregimeve të rëndësishme” pohojnë se në fillim të “operacionit special” në Ukrainë, presidenti nuk lejoi të bombardoheshin ura. Edhe pse atëherë luftimet nënkuptonin nevojën për të penguar lëvizjen e trupave armike.

Me ndalimin e tij, Putin shkaktoi hutim dhe pakënaqësi të fshehur në mesin e autoriteteve të ushtrisë. Por nuk mund të bënte asgjë për këtë. Komandanti i Përgjithshëm Suprem shpresonte deri në fund për një skenar që nënkuptonte shtypjen e shpejtë të rezistencës së ushtrisë ukrainase dhe hyrjen fitimtare të trupave në qytete pa dëmtuar objektet e mëdha të infrastrukturës.

Zyrtarët e ushtrisë thonë se ka një mungesë katastrofike të ushtarëve dhe oficerëve në front. Sipas oficerëve të shtabit, ushtria ruse në Ukrainë po lufton në pakicë, prandaj po ecën shumë ngadalë (sipas vlerësimeve të ndryshme, numri i grupeve ushtarake ruse dhe pro-ruse në Ukrainë është 150-180 mijë ushtarë dhe oficerë, duke marrë duke marrë parasysh trupat e LPR dhe DPR. Numri i trupave ukrainase para fillimit të armiqësive po i afrohej 250 mijë njerëzve dhe duke marrë parasysh mobilizimin, ai u sollderi në 700 mijë). Për një kapje të shpejtë të disa rajoneve të Ukrainës me një hartë të armiqësive që shtrihen për qindra kilometra, numri aktual i personelit ushtarak rus nuk mjafton. Me një përparim kaq të ngadaltë, lufta mund të zvarritet edhe për një vit e gjysmë deri në dy vjet. Dhe kjo është një ekonomi krejtësisht e ndryshme e “operacionit special” – jo ajo që pritej fillimisht. Dhe larg skenarit të Krimesë.

Megjithatë, Putini është ende fuqishëm kundër mobilizimit. Udhëheqja ushtarake e konsideron këtë një gabim të madh, duke besuar se është e vështirë të luftosh me numra të tillë. Udhëheqja e ushtrisë tashmë po përpiqet të kompensojë numrin e pamjaftueshëm të ushtarëve dhe oficerëve në front me të gjitha mjetet në dispozicion: duke mos lejuar ushtarët me kontratë të largohen (përfshirë përdorimin e kërcënimeve dhe sulmeve nga komandantët), duke përfshirë një kompani private ushtarake, grupin Wagner, në operacionet luftarake, duke rekrutuar për të burgosurit e luftësetj. Por, siç thonë oficerët e shtabit, Shoigu ka frikë të shkojë te presidenti dhe të ngrejë çështjen e të paktën mobilizimit të pjesshëm, pasi Putini kujton premtimin e tij për të zgjidhur misionet luftarake ekskluzivisht me ndihmën e një ushtrie profesionale, domethënë me ndihmën e ushtarëve me kontratë në dispozicion.

Sipas burimeve të “Tregime të rëndësishme”, njerëzit e Shoigu punësuan njerëz të PR për shumë para dhe paguanin 300,000 rubla secili për materiale analitike në mediat më të mëdha ruse, vetëm për të dhënë argumente bindëse për nevojën e mobilizimit. Basti u vu në faktin se në një mënyrë të tillë rrethrrotullimi mund të futeshin në tryezën e Putinit “analitika” e nevojshme dhe presidenti do të kishte një ide rreth mobilizimit në një formë ose në një tjetër. Por kjo taktikë deri më tani ka dështuar.

Përpjekje të tjera për marrëdhëniet me publikun kishin për qëllim heqjen e përgjegjësisë për dështimin e Blitzkrieg. Zyrtarët e ushtrisë dhe FSB, përfshirë në bisedat me gazetarët, filluan të fajësojnë njëri-tjetrin për informimin e gabuar të presidentit për situatën në Ukrainë para fillimit të “operacionit special”. Palët mbledhin në mënyrë aktive informacione për njëra-tjetrën për llogaritjet e gabuara dhe gabimet. Drejtoria kryesore e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura merr informacion për dështimet e shërbimit të 5-të të FSB-së. Departamenti i Kundërzbulimit Ushtarak të FSB-së, nga ana tjetër, mbledh fakte për papërgatitjen dhe korrupsionin e zyrtarëve ushtarakë. Burimi siguron se janë grumbulluar materiale për dhjetëra çështje penale, por nuk merren masa që të mos ulet morali tashmë i ulët i ushtrisë. Thonë se “do të merremi me gjithçka kur të fitojmë”. Fakti që Shoigu nuk është shkarkuar ende, e sqarojnë burimet e “Important stories”. se presidenti nuk dëshiron të ndryshojë ministrin e mbrojtjes në kohë të vështira. Por, ata besojnë se sapo të kalojë periudha e vështirë, Putini mund të kujtojë gjithçka për të.