Zjarri në fabrikën Diehl në Berlin, mund të ishte sabotim rus

Kancelari gjerman Olaf Scholz mori informacion nga shërbimet e huaja të inteligjencës se zjarri në fabrikën e koncerneve të mbrojtjes Diehl në Berlin mund të ketë filluar me pjesëmarrjen e palës ruse. Këtë e kanë bërë të ditur mediat gjermane.

Zjarri ka rënë më 3 maj në një nga godinat e ndërmarrjes. Mediat ruse më pas shpërndanë informacione se nuk kishte viktima dhe kjo iu duk e çuditshme, shkruan gazeta Berliner Kurier .

Zjarri ka përfshirë vetëm dhomën teknike në katin e dytë të pallatit. Të gjithë punonjësit e godinës e lanë vetë. Nuk u identifikuan kërcënime mjedisore.

Zyrtarisht, kompania përmendi një defekt teknik si shkak. Dëmi arriti në disa dhjetëra milionë euro.

Armët e prodhuara nga koncerni Diehl furnizohen në Ukrainë. Në të njëjtën kohë, fabrika e Berlinit ku ndodhi zjarri nuk prodhon produkte për industrinë e mbrojtjes. Një përfaqësues i ndërmarrjes sqaroi se bëhet fjalë për prodhimin e pajisjeve të elektroplating në ndërmarrje, kryesisht për industrinë e automobilave.

Financial Times shkroi menjëherë pas zjarrit të fabrikës në Berlin se agjencitë evropiane të inteligjencës paralajmëruan qeveritë e tyre se Rusia ka të ngjarë të përgatiste sabotim në Evropë ndërsa po shkonte drejt një konflikti të përhershëm me Perëndimin. /Kosova.info/

Go to TOP