Kosova

Kurti si ‘gjermani’ i KEK’ut flet në detaje për defektin në bllokun B2 teksa përplaset me opozitën

Në seancën e sotme e cila po mbahej pas paralajmërimeve për rritje të tarifës së energjisë elektrike, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur në detaje për defektin në bllokun B2 teksa po përplasej me opozitën.

Kurti në seancën e sotme duke sikur ‘gjermani’ i KEK-ut i cili erdhi në Kosovë për ta kryer ekspertizën e tij në lidhje me dëmet që janë bërë në bllokun B2.

“Nuk ka ra menaxhmenti por ka rënë turbina. A e kuptoni? Lopatat e rrotorit të gjeneratorit në B2 janë copëtuar, për shkak se shtypja e avullit në vend që të jetë 120 bar, ka qenë 90 bar. Avulli ka qenë me lagështi më të madhe dhe i ka copëtuar lopatat e vjetërsuar të cilat kanë ra dhe e kan dëmtuar kontezatorin./ Nuk ka ra menaxhmenti por ka rënë turbina.

E dyta: sa i përket filterat, ata kanë desht me i instalu filterat, por kur kanë shku aty e kanë pa llom. Duhet niher bojlerat, pastaj filterat. E ju s’I keni bo as filterat e as bojlerat. Nuk ka filtera pa bojlera. E tash ne do t’I vendosim bojlerat, që t’ vendosim edhe filterat”, tha Kurti.

Kujtojmë se pas paralajmërimeve për rritje të tarifës së energjisë elektrike, opozita ka dalë kundër këtij vendimi, e si pasojë e kësaj sot pati përplasje mes pozitës dhe opozitës në Kuvendin e Kosovës.

Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort