Kosova.info

Furnizimet me gaz, mendime të kundërta mes aleatëve perëndimor

Presidenti amerikan Joe Biden ka marrë vendim të ndalojë importin e naftës, gazit natyror dhe thëngjillit në ShBA. Këtë vendim e morri pa aleatët e tij evropian, për shkak të mosmarrëveshjeve midis vendeve evropiane rreth asaj nëse duhet ndaluar energjinë ruse. Vendet e BE janë shumë të varura nga energjia ruse se vetë ShBA. Zyrtarët amerikan vendosën kështu , marrë parasysh në presionin e madh politik, se mund të fillojnë pa koalicion dhe të mos krijojnë probleme të mëdha. Edhe qeveria britanike pritet  të marrë vendim për reduktimin e importit të naftës dhe gazit, shkruan Kosova.info.

Ditë më parë kancelari gjerman Olaf Scholz ka refuzuar thirrjet për të ndaluar importet e naftës dhe gazit rus si pjesë e sanksioneve perëndimore ndaj Moskës për pushtimin e saj në Ukrainë.

Kështu ka raportuar së fundmi britanikja The Guardian duke nënvizuar se Gjermania nuk ka plane të ndalojë importet e energjisë nga Rusia, tha kancelari Olaf Scholz në një takim të kabinetit të tij të sigurisë të hënën (7 mars).

Çmimet e naftës dhe gazit ranë automatikisht pas publikimit të lajmit.

“Nga ana jonë, ne kemi marrë një vendim të ndërgjegjshëm për të vazhduar aktivitetet tona në fushën e furnizimit me energji nga Rusia”, tha Scholz, duke theksuar: “Importet e energjisë ruse janë vendimtare për jetën e përditshme të evropianëve. Furnizimi me energji i Evropës për prodhimin e nxehtësisë, lëvizshmërinë, energjinë elektrike dhe industrinë nuk mund të sigurohet aktualisht në asnjë mënyrë tjetër. Prandaj, është e nevojshme (të vazhdohet importi i energjisë ruse, op. Cit .) Të ofrohen shërbime publike dhe jetën e përditshme të qytetarëve tanë.”

Sipas Scholz, Evropa tërhoqi qëllimisht furnizimet me energji nga Rusia nga paketa e sanksioneve. Planet e Perëndimit për të vendosur një embargo energjetike kundër Rusisë dhe për t’iu drejtuar furnizuesve dhe burimeve të tjera kanë çuar në një rritje të madhe të çmimeve të naftës dhe gazit në tregjet evropiane dhe botërore.

Çmimet fjalë për fjalë shpërthyen dhe perspektiva ishte më e errët se në kohën e krizës së madhe të naftës që filloi në 1973. kur Arabia Saudite vendosi të ndëshkojë të gjitha vendet që mbështetën Izraelin në Luftën e Yom Kipurit me një embargo nafte.

Në gjysmën e parë të ditës, çmimet e naftës Brent u ishin në 135 dollarë dhe të gazit në pothuajse 4000 dollarë. Pas deklaratës së kancelares gjermane, çmimet ranë, duke e lënë naftën Brent në (ende të larta) 121 dollarë, ndërsa gazi ra në 2600 dollarë.

Kujtojmë se sot në qendrën kryesore evropiane të gazit TTF, në Holandë, u vendos një rekord historik prej 3892 dollarë për 1000 metër kub gaz.

Interesante, Gazprom i Rusisë thotë se nuk ka të bëjë me lëvizjet e tij dhe se ai vazhdon të përmbushë të gjitha detyrimet kontraktuale, madje gazi për Evropën ka kaluar gjatë gjithë kohës përmes Ukrainës që nga fillimi i operacionit ushtarak të Rusisë në atë vend.

“Korridori ukrainas përdoret 100% sipas marrëveshjes së transitit”, tha sot Gazprom.

Çmimet e larta të energjisë janë jashtëzakonisht të rrezikshme për ekonominë botërore, kështu që në javët e fundit Shtetet e Bashkuara kanë ushtruar presion të fortë mbi Arabinë Saudite për të rritur prodhimin e saj ditor të naftës të rënë dakord brenda platformës OPEC.

Përveç kësaj, Uashingtoni dëshiron të arrijë një marrëveshje me Iranin sa më shpejt të jetë e mundur në bisedimet e Vjenës për programin bërthamor të Iranit dhe kthimin e Shteteve të Bashkuara në kushte të caktuara.

Në atë rast, Uashingtoni do të hiqte embargon për eksportet e naftës në Iran, i cili gradualisht mund të furnizonte rreth 2 milionë fuçi “ar të zi” në ditë, gjë që mund të zbuste pasojat negative të një embargoje të mundshme energjetike kundër Rusisë. Megjithatë, ky vendim i qeverisë gjermane ndoshta ndryshon shumë.

Nga ana tjetër zëvendëskryeministri rus Alexander Novak tha më 7 mars për përgjigjet e mundshme ndaj sanksioneve perëndimore, transmeton Interfax.

Ai kujtoi përmbushjen e detyrimeve nga Rusia:

“Evropa sot konsumon rreth 500 miliardë metra kub gaz në vit, 40% e këtij konsumi sigurohet nga Rusia. Për shumë dekada, pavarësisht gjithçkaje, Rusia ka qenë gjithmonë një partner i besueshëm. Dhe sot, Gazprom po përmbush plotësisht detyrimet e tij kontraktuale për furnizimin me gaz në Evropë”.

Novak kujtoi se dërgesat përmes GTS të Ukrainës u rritën në 109 milion metra kub. m/s, ndërsa gazi rrjedh përmes Nord Stream 1, Yamal Europe, Turkish Stream dhe Blue Stream, në lidhje me të cilat ai shtoi:

“Në të njëjtën kohë, ne e kuptojmë se në lidhje me akuzat e pabaza kundër Rusisë në lidhje me krizën energjetike në Evropë dhe vendosjen e ndalimit të Nord Stream 2, ne kemi çdo të drejtë të marrim një vendim “pasqyrë” dhe të vendosim një embargo ndaj pompimi i gazit përmes gazsjellësit Nord Stream 1, i cili sot është i ngarkuar në nivelin maksimal 100 për qind. Por deri më tani nuk e kemi marrë këtë vendim. Askush nuk do të përfitojë nga kjo. Edhe pse politikanët evropianë po na shtyjnë drejt kësaj me deklaratat dhe akuzat e tyre kundër Rusisë”.

EADaily kujton se Polonia, e cila është anëtare e Bashkimit Evropian, kërkon nga aleatët e saj të ndalojnë funksionimin e Nord Stream 1.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë Josep Borrell shprehu shpresën se Bashkimi Evropian nuk do të duhet të ndalojë plotësisht importin e naftës dhe gazit nga Rusia në rast të një përshkallëzimi të mëtejshëm të situatës në Ukrainë.

Këtë mendim ai e ka shprehur në një intervistë të publikuar më 7 mars me botimin gjerman Der Spiegel.

“Shpresoj që jo,” tha Borrell, duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me një ndërprerje të mundshme të furnizimit me energji nga Rusia në rast të një përkeqësimi të situatës në Ukrainë.

“40 për qind e importeve tona të gazit vijnë nga Rusia. Nuk mund ta zëvendësosh brenda natës”, theksoi kreu i diplomacisë evropiane.

Presidenti i Francës Emanuel Macron ditë më parë tha se Evropa do të ballafaqohet me probleme të mëdha në dimrin e ardhshëm, nëse Rusia ndërprenë furnizimin me gaz. (IK)

Më të fundit

escort mersin - izmir escort