Aktorja e madhe, por pak kush e di se kjo bukuroshe gjeniale shpiku WiFi, bluetooth dhe GPS

Hedy Lamarr ishte një perëndeshë e ekranit dhe një shpikës gjenial, të cilin të gjithë ata që përdorin internetin dhe celularin sot duhet ta falënderojnë. 

Dhe kjo është vetëm pjesa e miliontë në enigmën e personalitetit të saj kompleks dhe magjepsës, që evokohet me simpati , shkruan sitimagazin. Me rastin e 8 Marsit, le të kujtojmë këtë bukuroshe gjeniale që ndryshoi botën në të cilën jetojmë.

Në Ballkan ajo mbahet mend për “Marathonci” dhe pakkush e di se kjo bukuroshe gjeniale shpiku WiFi, bluetooth dhe GPS.
Foto: Image Capital Pictur / Foto filmike / Profimedia

“Epo, e shihni, kjo aktore filloi kështu. Lakuriq në lumë. Pa turp  dhe tani ajo është ylli më i famshëm i Hollivudit – e famshmja Hedy Lamarr. Aktorja më e pasur në botën e artit filmik. Ajo ka dy shtëpi me pishina, pesë makina të punuara me dorë, dhe nuk di çfarë të bëjë me dollarë dhe flori. Por ajo nuk turperohej ne menyre te  rremë.”

Në pushimet e jetës magjepsëse të Hollivudit dhe xhirimeve të skenave revolucionare të filmave, Hedy Lamarr punoi shumë në shpikjet e saj dhe krijoi teknologjinë e nevojshme për të krijuar Bluetooth, wi-fi, teknologji GPS dhe telefona celularë.

Në Ballkan ajo mbahet mend për “Marathonci” dhe pakkush e di se kjo bukuroshe gjeniale shpiku WiFi, bluetooth dhe GPS.
Foto: IanDagnall Computing / Alamy / Alamy / Profimedia

“Gruaja më e bukur në botë” është një frazë që është përdorur gjithmonë për të përshkruar aktoren hollivudiane Hedy Lamarr, por ajo ka dëshmuar se është shumë më tepër se thjesht një “fytyrë e bukur”. Hedy Lamarr njihet për publikun e gjerë si frymëzuesja e Borëbardhës dhe Catwoman, si një aktore me gjashtë martesa, orgazmën e saj të parë në ekran në vitin 1933, por edhe si gruaja e parë që prodhoi filmat e saj.

Ajo lindi në 1914 në Vjenë në një familje hebreje të pasur si Hedwig Eva Maria Kiesler. Ajo mori një mbiemër të ri nga vetë Louis Meyer, pasi nënshkroi me MGM 81 vjet më parë.

Në Ballkan ajo mbahet mend për “Marathonci” dhe pakkush e di se kjo bukuroshe gjeniale shpiku WiFi, bluetooth dhe GPS.
Foto: IFA Film / Arkivat e Bashkuara / Profimedia

Ajo fitoi famë ndërkombëtare në ekran, por nuk u mjaftua me aktrimin. Gjatë pushimeve gjatë xhirimeve, ajo qëndronte gjithë natën zgjuar në shtëpinë e saj dhe merrej me hobin e saj të preferuar – shpikjet. Në dokumentarin e quajtur “Bombshell: The Hedy Lamarr Story” (Bombshell: The Story of Hedy Lamarr), luhet një audioklip në të cilin Lamarr flet për dashurinë e tij për shkencën, për eksperimentet dhe sukseset e dështuara, dashurinë…

– Nuk punoj me ide. Ata vijnë vetë – tha dikur aktorja.

Puna e saj krijuese – zhvillimi i ideve të rëndësishme teknologjikisht – Hedy punoi fshehurazi me kompozitorin avant-gardës të pianos George Antillo. Shpikja e tyre e parë e përbashkët parandaloi përgjimin e sinjaleve radio armike nga një sistem modifikimi i ashtuquajtur “i zgjuar”. Sot ne e njohim këtë sistem si “hopping frekuenca”.

Në vend që të transmetohet një mesazh vetëm përmes një kanali, ai do të zhvendoset rastësisht dhe do të transmetohet përmes deri në 88 kanale. Numri 88 nuk u zgjodh rastësisht – patenta përdori një rul nga një piano mekanike për të ecur nëpër 88 frekuenca të ndryshme dhe qëllimi i saj ishte të mbronte silurët e drejtuar nga radio.

Në Ballkan ajo mbahet mend për “Marathonci” dhe pakkush e di se kjo bukuroshe gjeniale shpiku WiFi, bluetooth dhe GPS.
Foto: WARNER BROS / AFP / Profimedia

Ky lloj sistemi e bëri të pamundur dekriptimin e mesazheve të luftës nga spiunët.

Në gusht 1942, atij iu dha patenta me numër 2,292,387. Lamar është renditur si “HK Markie”, një mbiemër që ajo mori në martesën e saj të dytë.

Ideja, megjithatë, nuk u miratua gjatë Luftës së Dytë Botërore – pjesërisht për shkak të pikëpamjes stereotipike të Lamar si aktore. Kur dyshja e shpikësve Lamar-Antille paraqiti idenë e tyre në Marinën e SHBA, inxhinierët e refuzuan atë, duke thënë se sistemi ishte shumë i fortë, i rëndë dhe i pamenaxhueshëm.

Patenta e tyre u vu në përdorim praktik vetëm dy dekada më vonë, kur ushtria amerikane e përdori atë në luftanijet.

Në vitet që pasuan, mekanizmi i kërcimit të frekuencës u bë pjesë e teknologjisë së brezit të gjerë me zhvillim të shpejtë, si bazë për pothuajse çdo pajisje moderne wireless. Kërcimi i frekuencës ofron përparësi të shumta për komunikimin me valë sot: jo vetëm që është i padepërtueshëm nga pikëpamja e sigurisë, por ka më pak gjasa të ndërhyjë me sinjalet radio fqinje.

Për të gjitha këto arsye, teknologjia e zhvilluar nga Hedy Lamar është çelësi për zhvillimin e rrjeteve pa tel siç e njohim ne.

Në Ballkan ajo mbahet mend për “Marathonci” dhe pakkush e di se kjo bukuroshe gjeniale shpiku WiFi, bluetooth dhe GPS.
Foto: Paramount Pictures / Koleksioni Christophel / Profimedia

Ushtria e adoptoi idenë e saj, zbulon dokumentari, por asaj iu tha se do të kontribuonte më shumë për vendin si një vajzë pin-up sesa si një shkencëtare.

Dhe kështu ishte, deri në ditët e fundit të jetës së saj në fund të viteve ’90. Që atëherë, lajmet janë përhapur dhe Hedy Lamarr është bërë një ikonë mes grave në shkencë, si dhe në komike, lojëra dhe monumente kulturore.

Gjatë gjithë kohës mediat po merreshin me jetën e saj të dashurisë, duke pasur parasysh se ajo ishte gjashtë herë e martuar dhe po aq herë e divorcuar, nuk është çudi pse të gjithë e morën vesh mendjen e ndritur të aktores vetëm në fillim të mijëvjeçarit të ri. Megjithëse historia e shpikjes së saj u përhap në vitin 1941, ajo u shua plotësisht tre vjet më vonë kur “Motion Picture Magazine” thirri Headin për inteligjencën e saj. Gjithçka erdhi tek aktorja “duke bërë dhe dizajnuar kapele të reja”.

Megjithatë, megjithëse, duke folur objektivisht, numri i njerëzve që përdorin pajisje me shpikjen e saj në baza ditore është më i madh se numri i njerëzve që kanë parë filmat e saj, vetëm në vitet 1990 Hedy Lamarr mori njohje për kontributin e saj në komunikimin pa tel. .

Në vitin 1997, Electronic Frontier Foundation i dha Hedy Lamar dhe George Entill një çmim për punën e tyre në një formë të hershme të teknologjisë së komunikimit me brez të gjerë. Kur mori çmimin Pioneer, Hedi tha: “Epo, është koha”.

Për nder të Hedy Lamarr, gjermanët, austriakët dhe zviceranët festojnë Ditën e Shpikësit në ditëlindjen e saj, më 9 nëntor çdo vit.

Edhe pse e kufizuar nga normat gjinore të kohës së saj, Hedy Lamarr vendosi një vulë të qëndrueshme në evolucionin tonë (r) teknologjik me një patentë. Edhe pse ajo nuk mori kurrë njohje universale për risitë e saj gjatë jetës së saj, ndikimi i saj ndihet çdo ditë nga pothuajse çdo person me një telefon celular dhe akses në internet. /Kosova.info/

Go to TOP