Uashingtoni “shumë i shqetësuar”për stërvitjet kineze në Ngushticën e Tajvanit

Departamenti amerikan i Shtetit tha të shtunën se Shtetet e Bashkuara janë “thellësisht të shqetësuara” për stërvitjet ushtarake të Kinës në Ngushticën e Tajvanit dhe përreth ishullit Tajvan dhe i bëri thirrje Kinës të veprojë me vetëpërmbajtje.

“Përdorimi i një tranzicioni normal, rutinë dhe demokratik, si një justifikim për provokime ushtarake rrezikon të përshkallëzojë tensionet dhe dëmton normat e vendosura prej dekadash që kanë ruajtur paqen dhe stabilitetin në Ngushticën e Tajvanit”, thuhet në deklaratën e Departamentit të Shtetit.

Deklarata u bë pasi Kina përfundoi dy ditë manovrash ushatarake përreth Tajvanit, gjatë së cilave u simuluan sulmet me avionë bombardues dhe u praktikua ndalimi dhe marrja e kontrollit të anijeve. Tajvani i dënoi stërvitjet të shtunën si një “provokim i hapur”.

Kina e konsideron territor të sajin Tajvanin e qeverisur në mënyrë demokratike. Kina filloi manovrat “Joint Sword – 2024A” tre ditë pasi president i Tajvanit u bë Lai Ching-te, të cilin Pekini e quan “separatist”.

Në këtë fotografi të marrë nga Roja Bregdetare Tajvaneze duket një anije ushtarake kineze disa milje pranë Green Island, në lindje të bregdetit të Tajvanit (24 maj 2024)
Në këtë fotografi të marrë nga Roja Bregdetare Tajvaneze duket një anije ushtarake kineze disa milje pranë Green Island, në lindje të bregdetit të Tajvanit (24 maj 2024)

Pekini tha se stërvitjet ishin “një ndëshkim” për fjalimin e mbajtur nga zoti Lai me rastin e inaugurimit në detyrë, kur ai u shpreh se dy palët në Ngushticën e Tajvanit “nuk ishin vartëse të njëra-tjetrës”. Kina e konsideroi këtë si një deklaratë se “janë dy vende të veçanta”.

Go to TOP