Rusia arreston dy shtetas amerikanë, duke përfshirë një ushtar në shërbim

Autoritetet ruse thanë të martën se kishin arrestuar dy shtetas amerikanë, duke përfshirë një ushtar amerikan në shërbim, në raste të veçanta penale.

Ushtari, i arrestuar të hënën me akuzat për sjellje të pahijshme kriminale, u arrestua me akuza për vjedhje nga një gjykatë në Vladivostok në lindje të Rusisë, tha zyra rajonale e Ministrisë së Brendshme në një deklaratë të martën.

Ministria e Jashtme ruse tha se çështja nuk kishte asnjë element politik dhe nuk kishte pretendime për spiunazh.

“Me sa kuptojmë, ky është një krim thjesht i përditshëm”, citoi agjencia shtetërore e mediave TASS të ketë thënë dega e ministrisë në Vladivostok.

Çështjet penale kundër amerikanëve në Rusi kanë marrë rëndësi diplomatike vitet e fundit, duke përfshirë një çështje droge kundër yllit të basketbollit Brittney Griner e liruar vitin e kaluar në një shkëmbim të burgosurish dhe një rast spiunazhi kundër Evan Gershkovich, një reporter i Wall Street Journal, të cilin ai dhe punëdhënësi i tij mohojnë, shkruan Reuters, transmeton Kosova.Info.

Go to TOP