Paul McCartney bëhet muzikanti i parë miliarder i Britanisë

Kompozitori dhe këngëtari, ish-anëtar i The Beatles, Sir Paul McCartney u bë muzikanti i parë britanik, pasuria e të cilit arriti në një miliard paund. Lista vjetore e 350 njerëzve më të pasur në Britani është publikuar nga The Sunday Times. McCartney dhe gruaja e tij Nancy renditen në vendin e 165-të.

Sipas gazetës, familja McCartney ka fituar 50 milionë funte që nga viti i kaluar dhe është ngritur dhjetë vende në listë.

Ka muzikantë të tjerë në listën e britanikëve më të pasur – Elton John, udhëheqësi i The Rolling Stones Mick Jagger dhe kitaristi i të njëjtit grup Keith Richards, këngëtarja Victoria Beckham. Pasuria e tyre shkon nga 400 deri në 500 milionë dollarë. Mbreti Charles III i Britanisë së Madhe renditet vetëm në vendin e 258-të, me pasurinë e tij personale të vlerësuar në 610 milionë funte. Britanikët më të pasur, si vitin e kaluar, ishin vëllezërit Gopi dhe Sri Hinduja, pronarë të korporatës financiare dhe industriale The Hinduja Group. Pasuria e kombinuar e familjes është më shumë se 37 miliardë paund.

81-vjeçari Paul McCartney vazhdon aktivitetet e tij aktive koncertale. Nëntorin e kaluar ai publikoi një regjistrim të “këngës së fundit të Beatles” të quajtur “Tani dhe Pastaj”, shkruar në 1977 dhe rindërtuar duke përdorur inteligjencën artificiale. Këtë vit ai synon të publikojë një tjetër regjistrim të restauruar – koncertin e tij të vitit 1974. /Kosova.info/

Go to TOP