Kosova.info

Paralajmërimi i Vuçiqit nga SHBA: Kam frikë se do të hyjmë në një konflikt të madh

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq paralajmëroi se brenda këtyre dy muajve do të përfshihemi nga një konflikt i madh botëror që nuk e kemi parë që nga Lufta e Dytë Botërore.

“Supozoj se nga faza e operacionit special po i afrohemi një konflikti të madh lufte dhe pyetja është se ku janë kufijtë. Kam frikë se brenda një ose dy muajsh do të hyjmë në një konflikt të madh botëror që nuk e kemi pasur që nga Lufta e Dytë Botërore. Megjithatë, neve na takon t’u ofrojmë siguri qytetarëve. Për të gjithë ne, të vegjël, nuk ka lajme të këndshme dhe të lehta dhe pres që gjithçka që do të shohim do të jetë ndërlikimi i mëtejshëm i marrëdhënieve mes Perëndimit dhe Rusisë dhe Kinës”, tha Vuçiq nga Nju Jorku ditën e djeshme.

Ai shtoi se po përpiqet të gjejë një qëndrim racional për Serbinë dhe shtoi se prej disa muajsh qarkullojnë informacione se Prishtina do të anëtarësohet në OKB, por kjo histori është publikuar sërish këto ditë.

“Ky është presion shtesë ndaj Serbisë, që ta pranojë letrën që nuk e kam marrë. Është e qartë se ndonjë parti tjetër e ka nxjerrë në publik. Kam një lajm shumë të mirë për qytetarët e Serbisë. Në një nga takimet që nuk u regjistrua, mora një notë tjetër për tërheqjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës. Ne punojmë dhe heshtim, por kur të fillojnë të kërkojnë anëtarësim në disa institucione të reja, në atë moment do të befasohen nga numri i vendeve që nuk e pranojnë”, tha Vuçiq.

Ai shtoi se Serbia vazhdon të kërkojë zgjidhje kompromisi, por edhe të forcojë bashkëpunimin ekonomik me SHBA-në dhe se kjo është e rëndësishme për vendin tonë.

“Ashtu siç përpiqemi të mbajmë marrëdhënie të mira me Rusinë dhe Kinën. Kjo është e vetmja politikë që mund të kemi. Për shkak të Kosovës, ne mund të kemi vetëm anën tonë. Duhet të jemi kudo, sepse po luftojmë për jetën e zhveshur të popullit tonë dhe të vendit tonë,” tha ai.

escort mersin - izmir escort