Gazeta gjermane FAZ: Kurti lehtëson lojën e Vuçiqit për Kosovën

Duke refuzuar çdo variant të Unionit të Komunave Serbe, kryeministri i Kosovës Aljbin Kurti (Albin) po ia lehtëson “autokratit të Beogradit” Aleksandar Vuçiq që të destabilizojë Kosovën, vlerëson sot gazeta gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung (Frankfurter Allgemeine Zeitung – FAZ)

“Në vazhdën e luftës ruse në Ukrainë, Ballkani Perëndimor sërish po merr më shumë vëmendje në Evropë”, shkruan në komentin e gazetës gjermane edicioni i së dielës, përcjell Deutsche Welle – DW.

Gazetari i FAZ, Mihael Martens (Michael) kujton përleshjet e fundit në veri të Kosovës, në të cilat u plagosën dhjetëra ushtarë të NATO-s dhe demonstrues serbë.

“Kryeministri i Kosovës Albin Kurti me të gjitha forcat dëshiron të vendos monopolin shtetëror të forcës në veri”. Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, qeveria e të cilit nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, dëshiron ta parandalojë këtë – dhe ai është mjaft i suksesshëm në këtë. Padyshim që Kurti ia lehtëson punën në mënyrë të panevojshme”, shton gazeta.

“Megjithatë, meqenëse Kurti e refuzon idenë e Bashkimit të Komunave Serbe, autokratit të Beogradit Vuçiq e ka të lehtë ta zbatojë planin e tij – ta destabilizojë Kosovën dhe t’ia fajësojë Prishtinën. Kjo nuk është në interes të Kosovës e as të Perëndimit”, shtoi FAZ. /Kosova.info/

Go to TOP