Suedia thirri ambasadorin rus për shkak të shkeljes së kufirit nga avionët ushtarakë

Ministria e Punëve të Jashtme suedeze thirri ambasadorin rus në Stokholm, Viktor Tatarintsev, për shkak të shkeljes së kufirit shtetëror nga një avion ushtarak rus. Kështu thuhet në faqen e internetit të departamentit. Ky është incidenti i parë i tillë që nga anëtarësimi i Suedisë në NATO.

Ndodhi më 14 qershor. Sipas ushtrisë suedeze, një bombardues rus Su-24 ka shkelur hapësirën ajrore në lindje të ishullit Baltik të Gotland. Dy luftëtarë u dërguan për ta kapur atë. Komandanti i Forcave Ajrore e quajti situatën “një demonstrim mosrespektimi për integritetin territorial të vendit”.

Pak ditë më parë, Ministria Finlandeze e Mbrojtjes raportoi një incident të ngjashëm me një avion ushtarak rus . Më 10 qershor, tha departamenti, një aeroplan rus dyshohet se ka shkelur kufirin në pjesën lindore të Gjirit të Finlandës.

Ky incident ndodhi edhe për herë të parë pas anëtarësimit të Finlandës në NATO. Suedia dhe Finlanda iu bashkuan Aleancës pas pushtimit rus të Ukrainës. Para kësaj, ata i përmbaheshin politikës së neutralitetit – përkatësisht më shumë se 200 dhe 77 vjet. /Kosova.info/

Go to TOP