Një gjykatë në Norvegji dënoi një ish-vagnerit me 120 ditë burg për rrahjen e të dashurës së tij

Gjykata e Qarkut Vestfold e shpalli fajtor, Andrei Medvedev, një ish-pjesëmarrës në luftën në Ukrainë si pjesë e Wagner PMC, dhe dënoi 120 ditë burg për rrahjen e të dashurës së tij dhe sulmin ndaj një banakieri që refuzoi t’i shiste alkool, shkruan Barents Observer.

Sipas botimit, Medvedev iku në Norvegji në dimrin e 2023 dhe kërkoi azil politik atje. Nëntorin e kaluar, Medvedev dhe e dashura e tij po pinin alkool në një pijetore në qytetin e Stavern. Meqenëse ishte shumë i dehur, banakieri refuzoi t’i shiste alkool ish-mercenarit. Medvedev sulmoi një punonjës të lokalit, e kapi për jakë dhe i hodhi një filxhan kusuri.

Po atë ditë, ai u bë xheloz për të dashurën e tij dhe një taksiste të moshuar dhe e rrahu rëndë. “Medvedev e shtyu [vajzën] në shtrat, e pështyu në fytyrë disa herë, e mbajti në shtrat dhe e goditi fort në fytyrë me pëllëmbë dhe grusht disa herë. Goditja e fundit që ajo kujton ishte një grusht në faqe pranë syrit. Kjo goditje shkaktoi një mavijosje dhe hemorragji në sy”, citon botimi vendimin e gjykatës.

Policia ka ndaluar në të njëjtën ditë ish-mercenarin. Ai nuk e ka pranuar fajin, duke thënë se vajza ka rrahur veten. Gjatë seancës, viktima konfirmoi versionin e Medvedev, por gjykata nuk pranoi t’i besonte dëshmisë së saj.

Sipas botimit, Medvedev ishte dënuar më parë për grabitje në Rusi. Në vitin 2022, ai u bashkua vullnetarisht në PMC të Wagner, por ndryshoi mendje për të luftuar për shkak të ashpërsisë së tepruar të mercenarëve. Në dimrin e vitit 2023, ai kaloi ilegalisht kufirin ruse-norvegjez dhe kërkoi azil politik, duke premtuar se do të tregonte për krimet e PMC të Wagner.

Medvedev më parë ishte arrestuar nga policia norvegjeze. Ai u dënua me 14 ditë arrest me kusht për një përleshje në gjendje të dehur, përveç kësaj, ai, duke qenë në statusin e azilkërkuesit, ka udhëtuar për në Suedi, pavarësisht ndalimit; Autoritetet e mbretërisë refuzuan azilin e Medvedevit, por e lejuan të qëndronte në vend, pasi, sipas mendimit të tyre, ish mercenari ishte në rrezik në Rusi. /Kosova.info/

Go to TOP