Rivaldo jep arsyet se përse Chelsea duhet ta transferojë Neymarin

Legjenda braziliane, Rivaldo i ka dërguar një mesazh Thomas Tuchel për interesimin e tyre për nënshkrimin e Neymar nga Paris Saint-Germain.

Lojtari ka qenë i lidhur fort me një largim nga PSG pas pesë sezoneve në Francë pas transferimit të tij prej 222 milionë euro nga Barcelona në vitin 2017, kohë në të cilën ai ka shënuar 100 gola në 144 ndeshje dhe i ka ndihmuar ata të fitojnë katër tituj të Ligue 1.

Pavarësisht dominimit të tyre në Francë, PSG ka luftuar në Evropë dhe ka dështuar të fitojë Ligën e Kampionëve – me Neymar të fyer nga mbështetësit e klubit ndërsa ata u eliminuan nga gara sezonin e kaluar nga Real Madridi.

30-vjeçari tani duket i vendosur për një sfidë të re këtë verë, por destinacionet e mundshme duket se janë të kufizuara dhe kthimi në Barcelonë duket i pamundur për shkak të situatës së tyre aktuale financiare.

Klubi i Ligës Premier, Chelsea, i cili përfundoi i treti sezonin e kaluar, është nën pronësi të re me Todd Boehlyn dhe thuhet se është i interesuar të sjellë sulmuesin në Stamford Bridge përpara sezonit të ri.

Rivaldo, i cili fitoi Kupën e Botës me Brazilin në 2002 dhe luajti 74 ndeshje ndërkombëtare, mendon se Neymar ‘ka ende disa sezone në nivelin më të lartë evropian’ mes lidhjeve me Blutë.

“Është ende e paqartë nëse thashethemet janë të vërteta për PSG-në që mund të shesë Neymarin këtë verë”, deklaroi ai për Betfair.

“Por, unë imagjinoj se ylli brazilian nuk do të jetë shumë i shqetësuar sepse ai e di se edhe nëse largohet nga klubi francez, ai gjithmonë do të ketë shumë klube të mëdha që kërkojnë ta nënshkruajnë atë, përfshirë Chelsean”.

“Neymar vazhdon të jetë një nga lojtarët më të mirë në botë dhe nuk ka arsye të shqetësohet për largimin prej një klubi, pasi ai ndoshta do të kishte shumë klube të mëdha që luftojnë për suksesin e Ligës së Kampionëve duke ndjekur shërbimet e tij”.

“Në moshën 30-vjeçare ai ka ende disa sezone të tjera në nivelin më të lartë evropian dhe edhe nëse largohet nga PSG, jam i sigurt se ai do të vazhdojë të tregojë rregullisht të gjitha aftësitë e tij madhështore në Evropë”, ka shtuar më tej Rivaldo.

Joelinton, ndërkohë, dëshiron që Neymar t’i bashkohet atij në Newcastle United dhe mendon se Bruno Guimaraes do të jetë në gjendje ta bindë atë të bëjë lëvizjen. 

Go to TOP