Kosova.info

Putin zotohet se do vazhdojë të sulmojë rrjetin elektrik të Ukrainës

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, është zotuar të vazhdojë të sulmojë infrastrukturën energjetike të Ukrainës, pavarësisht se miliona njerëz kanë mbetur pa energji elektrike dhe ujë.

“Po, ne e bëjmë këtë. Por kush e filloi atë?” tha presidenti rus në një ceremoni çmimesh në Kremlin.

Ai tha se kritikat ndaj sulmeve ruse “nuk do të ndërhynin në misionet tona luftarake”.

Moska ka goditur rrjetin elektrik të Ukrainës që nga 10 tetori, pas një vargu humbjesh të rënda ushtarake, shkruan BBC.

Disa liderë perëndimorë e kanë quajtur strategjinë një krim lufte, për shkak të sasisë së madhe të dëmit të shkaktuar në infrastrukturën civile.

Por presidenti Putin tha se kritikat në rritje globale nuk do t’i ndalin sulmet.

“Ka shumë zhurmë për goditjet tona në infrastrukturën energjetike të një vendi fqinj. Po, ne e bëjmë këtë. Por kush e filloi atë?”, tha ai për marrësit e çmimeve shtetërore, përfshirë medaljen “Hero i Rusisë”.

Ai tha se sulmet ishin në përgjigje të një shpërthimi në urën ruse për të aneksuar Krimenë më 8 tetor.

Ai gjithashtu akuzoi Ukrainën duke hedhur në erë linjat e energjisë nga termocentrali bërthamor Kursk dhe për ndërprerjen e furnizimit me ujë në Donetsk në Ukrainën lindore.

“Mos furnizimi me ujë për një qytet me më shumë se një milion banorë është një akt gjenocidi”, tha Putin, duke akuzuar Perëndimin për “heshtje të plotë” ndaj këtyre pretendimeve dhe për njëanshmëri ndaj Rusisë.

Më të fundit

escort mersin - izmir escort