Putin shkarkon shefin e shtabit të Marinës pas humbjes së anijes së fundit të Flotës së Detit të Zi

Vladimir Putin emëroi admiralin Vladimir Kasatonov në postin e Shefit të Shtabit Kryesor të Marinës Ruse, shkruan RBC, duke cituar një burim pranë Ministrisë së Mbrojtjes dhe një burim në strukturat e Marinës. Në këtë post, Kasatonov do të zëvendësojë admiralin Alexander Nosatov, i cili ka drejtuar selinë kryesore të flotës që nga tetori 2021.

Që nga viti 2019, Kasatonov ka shërbyer si Zëvendës Komandant i Përgjithshëm i Marinës Ruse. Më parë, ai drejtoi Akademinë Detare N. G. Kuznetsov në Shën Petersburg. Karriera e tij përfshinte gjithashtu pozicione si shef i shtabit dhe zëvendës komandant i parë i Flotës së Paqësorit, komandant i Flotilës Kola dhe shef i shtabit dhe komandant i divizionit të 43-të të anijeve raketore të Flotës Veriore.

Në prill të këtij viti, Kremlini zëvendësoi komandantin e Flotës së Detit të Zi për herë të dytë që nga fillimi i luftës me Ukrainën . Ndryshimet e rregullta në udhëheqjen në Marinën Ruse ndodhin në sfondin e humbjeve të rënda të pësuar nga Flota e Detit të Zi pas fillimit të pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës nga ushtria ruse: pas 24 shkurtit 2022, Flota e Detit të Zi humbi 30% të anijeve të saj. 

Sipas projektit të monitorimit Oryx, Ukraina, e cila nuk ka fare flotë, ishte në gjendje të përdorte raketa dhe drone detare për të fundosur ose dëmtuar 26 anije dhe nëndetëse ruse, gjë që e lejoi atë të reduktonte kërcënimin e operacioneve të uljes dhe përdorimin e anijeve ruse. për të granatuar territorin ukrainas, si dhe për të pastruar zonën ujore të Detit të Zi për eksportin e produkteve të saj bujqësore. 

Në maj, Forcat e Armatosura të Ukrainës (AFU) sulmuan Sevastopolin me tre raketa ATACMS. Si rezultat, anija e fundit raketore e Flotës së Detit të Zi në Krime, Cyclone,  u shkatërrua.

Veprimet e suksesshme të Forcave të Armatosura të Ukrainës e detyruan Rusinë të tërhiqte anijet e Flotës së Detit të Zi nga Krimea, ku ishin vendosur për 240 vjet, dhe tani duhet të patrullojë Detin e Zi me nëndetëse. Anijet ruse filluan të kryejnë aktivitete stërvitore në Detin Azov, pasi komanda e Forcave të Armatosura Ruse e konsideron atë më pak të rrezikshëm se Deti i Zi.

Në fund të qershorit, Vladimir Putin kërkoi që marina ruse të mbrohej nga sulmet sa më shpejt të jetë e mundur. “Është e nevojshme të mbrojmë flotën tonë nga sulmet e mundshme tashmë në afrimet e largëta të bazave detare dhe zonave të operimit të anijeve tona,” tha ai.

Megjithatë, vajtimet e presidentit nuk e zgjidhën problemin. Natën e 3 korrikut, anijet pa pilot ukrainase sulmuan qytetin e Novorossiysk në Territorin Krasnodar, ku Rusia transferoi shumicën e anijeve të Flotës së Detit të Zi nga Sevastopoli pas sulmeve nga Forcat e Armatosura të Ukrainës.

You Might Also Like

Go to TOP