Polonia do të fillojë të rrëzojë raketa dhe dron mbi Ukrainë

Kievi dhe Varshava ranë dakord të zhvillonin një mekanizëm sipas të cilit Polonia do të rrëzonte raketat dhe dronët rusë në hapësirën ajrore të Ukrainës. Një klauzolë e tillë parashikohet në marrëveshjen e sigurisë. Dokumenti dhjetëvjeçar u nënshkrua nga presidenti ukrainas Vladimir Zelensky dhe kryeministri polak Donald Tusk më 8 korrik.

Sqarohet se marrëveshja për pjesëmarrjen e Polonisë në zmbrapsjen e sulmeve ruse ka të bëjë vetëm me ato armë që janë shkrepur në drejtim të këtij vendi. Mekanizmi do të zhvillohet së bashku me ushtrinë sa më shpejt të jetë e mundur, tha Zelensky.

Polonia ka sulmuar vazhdimisht avionë luftarakë mes bombardimeve masive ruse të Ukrainës. Hera e fundit ishte më 8 korrik, kur ushtria ruse  nisi një sulm raketor grupor në Kiev, Krivoy Rog, Dnieper dhe një numër qytetesh në rajonin e Donetskut.

Para kësaj, Ministria e Jashtme polake pranoi se vendi do të fillonte të rrëzonte raketat ruse që fluturonin drejt Ukrainës, pasi ato kishin shkelur disa herë hapësirën ajrore të republikës.

Polonia do të shqyrtojë gjithashtu mundësinë e transferimit të të paktën një skuadrile MiG-29, duke përfshirë 14 luftëtarë, në Ukrainë. Tusk vuri në dukje se ai nuk mund t’i furnizonte ato tani, pasi ata marrin pjesë në patrullimin e qiejve si pjesë e programit të policisë ajrore të NATO-s, por ai është i gatshëm ta bëjë këtë sa më shpejt që aleatët të ofrojnë në këmbim avionë më modernë.

Marrëveshja flet edhe për krijimin e “Legjionit ukrainas” në territorin e Polonisë. Njësia do të trajnojë personelin e Forcave të Armatosura të Ukrainës. Ukrainasit që banojnë përkohësisht në Poloni dhe vende të tjera do të mund të bashkohen me të.

Përveç kësaj, Kievi dhe Varshava ranë dakord të zhvillojnë industrinë e mbrojtjes, duke përfshirë krijimin e prodhimit të përbashkët të armëve. Dokumenti synon gjithashtu forcimin e bashkëpunimit në fushën e inteligjencës, sigurisë detare dhe informacionit, mbrojtjen e infrastrukturës kritike dhe luftimin e kërcënimeve kibernetike. 

Vendet ranë dakord gjithashtu për bashkëpunimin politik për çështjet e integrimit evropian, zbatimin e “formulës së paqes” të Zelensky, sanksionet, kompensimin për humbjet ndaj Ukrainës dhe mbajtjen e Rusisë përgjegjëse. Që nga fillimi i pushtimit rus, Polonia i ka ofruar Ukrainës 44 paketa ndihme ushtarake me vlerë më shumë se 4 miliardë euro. /Kosova.info/

Go to TOP