SPORT

Ndryshon plani i kombëtares së Italisë, qëndron vetëm 30 orë në Angli

BOLOGNA, ITALY – JUNE 04: Italy players ( L to R ): Lorenzo Insigne, Leonardo Bonucci, Ciro Immobile, Alesssandro Florenzi, Jorginho, Domenico Berardi, Leonardo Spinazzola, Manuel Locatelli, Nicolo Barella, Gianluigi Donnarumma and Giorgio Chiellini sing the national anthem during the international friendly match between Italy and Czech Republic at Stadio Renato Dall’Ara on June 04, 2021 in Bologna, Italy. (Photo by Jonathan Moscrop/Getty Images)

Italia do të jetë në Londër për vetëm 30 orë për të luajtur ndeshjen me Austrinë në “Wembley”.

Kombëtarja Azzure fillimisht kishte planifikuar të fluturonte nesër në mëngjes, por kjo u ndryshua pasi doli se Italia dhe Austria nuk do të lejoheshin të stërviteshin në terrenin e “Wembley” të premten, përcjell.

Kjo është për shkak se fusha është në gjendje të keqe pas tre ndeshjeve të Anglisë në grupin Euro 2020 dhe ka nevojë për trajtim përpara ndeshjeve të raundit tjetër.

Prandaj, Federata e Italisë shtyu fluturimin deri të premten në mbrëmje, duke arritur në Londër nesër rreth orës 20.00 me kohën e Mbretërisë së Bashkuar dhe duke pasur seancën përfundimtare të trajnimit në Itali para drekës.

Do të thotë qëndrimi i tyre në Londër duhet të jetë vetëm 30 orë, të gjitha të mbajtura brenda një flluske të ngushtë COVID, pasi rastet e nxitura nga varianti Delta vazhdojnë të rriten me shpejtësi në Angli.

Austria po stërvitet në kufijtë midis Austrisë dhe Italisë, në Seefeld, por edhe ata me sa duket po vonojnë fluturimin e tyre për në Londër.