Ministri Mehaj flet me Clarkun për situatën e fundit dhe uljen e tensioneve

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka thënë se njohja e ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë do t’i kontribuonte paqes.

Këto komente ai i bëri pas një bisede që pati me gjeneralin amerikan Wesley Clark.

Postimi i plotë:

Në vazhdën e kosnultimeve dhe këshillimeve të vazhdueshme, sot kishim një bisedë me mikun dhe aleatin më të madh të Republikës së Kosovës, Gjeneral Wesley Clark.
Diskutuam lidhur me situatën e tanishme dhe uljen e tensioneve. Ne do të rrugëtojmë krah për krah me partnerët tanë e sidomos me SHBA-të si aleat i pazëvendësueshëm.
Njohja e ndërsjellë mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë është ajo që do t’i kontribuonte paqes.
Rruga jonë mbetet ajo drejt NATO-së dhe BE-së.

Ndryshe, Wesley Clark më 1999 udhëhoqi fushatën ajrore të NATO-s kundër forcave serbe. 

Go to TOP