Bota

Miliarderi rus që ndërtoi rezidencën e Putinit 20 vjet burg

Ish-CEO i Holding “Forum” Dmitry Mikhalchenko, i akuzuar në rastin e përvetësimit të 1.2 miliardë rubla të fondeve buxhetore gjatë rindërtimit të rezidencës së Presidentit të Federatës Ruse në Novo-Ogaryovo, u dënua me 20 vjet burg, raporton Kosova.info.

Ndëshkimi, sipas vendimit të gjykatës së dytë ushtarake të rrethit perëndimor, ai do të shërbejë në një koloni të regjimit të rreptë. Gjykatësi Oleg Moskvitin gjithashtu e gjobiti atë me 1 milion rubla, transmeton Interfax.

Përveç Mikhalchenko, u dënua Andrey Kaminov, ish-drejtori i Ndërmarrjes Federale Unitare Shtetërore ATEKS të FSO. Atij iu dha një mandat 15-vjeçar në një koloni dhe një gjobë prej 900,000 rubla. Bashkëpunëtori i tyre, ish-drejtori i Stroyfasad Sergei Litvinov, u dërgua në një koloni për 11 vjet dhe u gjobit me 600,000 rubla.

Sipas prokurorisë, pajisjet dhe materialet e banesës janë blerë me çmime të fryra. U konstatua se disa materiale u zëvendësuan me më të lira, si dhe u rrit shumëfish kostoja e pajisjeve të ventilimit dhe klimatizimit.

Në vitin 2018, miliarderi i Shën Petersburgut Mikhalchenko u dënua për kontrabandë alkooli elitar.? /Kosova.info/

Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort