Girona e trondit Barçën, Reali kampion

Girona ka bërë befasinë duke e mposhtur Barcelonën për ta shpallur Real Madridin kampion matematikisht.

Girona triumfoi me rezultat 4:2, sfidë në të cilën e bënë një rikthim fantastik duke qenë se ishin 1:2 në disavantazh në pjesën e parë.

Christensen i dha epërsinë Barcelonës me një gol me kokë pas tre minutave, mirëpo që Girona e barazoi menjëherë në aksionin tjetër përmes Dovbyk (4’).

Barcelona s’u dorëzua duke rikthyer sërish epërsinë, këtë herë përmes Robert Lewandowskit që u gjend në vendin e duhur (45+1’).

Mirëpo, Girona ishte mahnitëse në pjesën e dytë. Fillimisht Portu me një goditje precize që u devijua nga Kounde e barazoi rezultatin (65’).

Ndërsa, ishte Gutirrez që pas një kundëraksioni të shpejtë e vendosi Gironën në epërsi (68’).

Fitoren e vulosi Portu me një eurogol vollej që e la në gjumë Ter Stegenin (75’).

Real Madridi tani është kampion i Spanjës edhe matematikisht, derisa Girona renditet në pozitën e dytë me 74 pikë, një mbi katalunasit.

Tani, Girona dhe Barcelona duhet të luftojnë për pozitën e dytë, vend që siguron pjesëmarrjen në Superkupën e Spanjës për sezonin tjetër.

Go to TOP