‘Dridhet’ Liga Premier nga ideja e pronarëve të rinj të Chelseat: Po dëgjoj se Blutë do ta ndërtojnë një “ekip anglez”

Richard Keys ka pohuar në mënyrë sensacionale se Chelsea dëshiron të rindërtojë skuadrën e tyre me lojtarë anglezë – duke përmendur si objektiva Harry Maguire, Declan Rice dhe Harry Kane.

Blutë tashmë janë nën pronësi të biznesmenit amerikan Todd Boehly, duke i dhënë fund mbretërimit 19-vjeçar të Roman Abramovich.

Pritet që ai të sjellë një epokë të re në Stamford Bridge dhe prezantuesi i beIN SPORTS, Richard Keys, ka dëgjuar një histori shumë interesante.

Ai deklaroi në faqen e tij të internetit : “Këtu është një për t’u mbajtur një sy nga afër. Ajo që do të them do të përballet me kundërshtimet e zakonshme – sa herë na është vërtetuar se kemi të drejtë në këtë blog?”.

“Unë vazhdoj të dëgjoj se Chelsea dëshiron të shkojë përsëri – dhe të ndërtojë një ‘ekip anglez’ përmes lojtarëve aktualë”.

Keys më pas qarkulloi disa emra interesantë, duke përfshirë Maguire, Kane si dhe Declan Rice.

Kredia e imazhit: Alamy

Maguire është aktualisht kapiteni i Manchester United, por ka qenë një sezon për t’u harruar, për veten dhe ekipin.

Djajtë e Kuq kanë dështuar të kualifikohen në Ligën e Kampionëve dhe Maguire ka mbajtur barrën e abuzimeve nga mbështetësit.

Chelsea do të humbasë Antonio Rudigerin dhe Andreas Christensen përkatësisht nga Real Madrid dhe Barcelona, ​​që do të thotë se mbrojtja e tyre do të ketë nevojë për rifreskim.

Keys teorizoi: “Ata kanë nevojë për një qendërmbrojtës. Harry Maguire? Sa do të kushtonte ai? 40/50 milionë euro? Jam shumë i sigurt se ai do të kishte mundësinë për një fillim të ri”.

Tjetri është Rice, i cila vazhdon të impresionojë me West Ham United.

Kontrata e mesfushorit skadon në vitin 2024 dhe ai raportohet se ka refuzuar tre oferta për kontrata pasi ai kërkon të fitojë trofe diku tjetër.

Kredia e imazhit: Alamy

23-vjeçari ishte në formacionin e akademisë së Chelseat si i ri dhe Keys beson se një rikthim është i mundshëm.

“I dukshëm në mesfushë do të ishte Rice”, tha ai. “Kante ka ngecur në të gjitha, por vetë nuk ka qëndruar. Rice do të ishte një zëvendësim i përsosur. A do ta shiste West Ham? Sigurisht që do ta shiste nëse oferta është e duhura. Unë do t’ju jepja 150 milionë euro për të gjatë gjithë ditës. Nëse Rice bën presion, mund të mos fitojnë aq shumë”, shtoi ai.

I fundit, por jo më pak i rëndësishmi është Kane. Thomas Tuchel shtoi Romelu Lukakun në skuadrën e tij verën e kaluar, por belgu e ka pasur të vështirë të përshtatet me futbollin e Ligës Premier.

Belgu shënoi dy herë në barazimin 2-2 të së shtunës me Wolves, por këta ishin golat e tij të parë në ligë për vitin 2022.

Ndërkohë, Kane mbetet finisheri më vdekjeprurës i elitës së futbollit anglez dhe loja e tij ka arritur lartësi të reja nën drejtimin e Antonio Conte.

Keys spekuloi: “Tuchel dëshiron të heqë qafe Lukakun – kjo është shumë e qartë. Por deri ku? Kush ka marrë maksimumin prej tij gjatë karrierës së tij? E saktë – njeriu i Tottenhamit”.

Kredia e imazhit: Alamy

“Pra, nëse Conte mund të bindet të qëndrojë – dhe ai dëshiron të punojë përsëri me Lukakun – çfarë mund të bënin Spurs për ta marrë atë?”.

“Ata nuk do të donin të paguanin asgjë siç bëri Chelsea për të. Pra – po në lidhje me një shkëmbim lojtarësh? Dy lojtarë me vlerë 50 milionë euro?”.

Më pas ai e mbylli rubrikën me: “Një transferim modern është mjaft i vështirë – por tre të tilla përmasash në një verë do të ishin të pabesueshme. Megjithatë vazhdoj ta dëgjoj – prandaj e kam ndarë me ju”, ka shtuar më tej ai.

Mbetet për t’u parë se çfarë do të bëjë Chelsea në afatin kalimtar, por kjo do ta trondiste futbollin anglez deri në palcë.

Go to TOP