Dhjetë muzikantët më të pasur në botë për vitin 2021

Cilët janë muzikantët më të pasur në botë 2021?

Është e vështirë të kuptosh numrin e grupeve dhe këngëtarëve në botë; të gjithë aspirojnë të jenë gjëja tjetër e mrekullueshme. Performuesit e hip-hop-it janë të njohur për mburrjen për pasuritë e tyre të mëdha, duke lënë të kuptohet se ka shumë para për të bërë në këtë punë. Pavarësisht nga numri i madh i artistëve muzikorë, vetëm disa të përzgjedhur janë në gjendje të arrijnë dhe të ndikojnë te njerëzit në mbarë botën. Edhe më pak mund të gjenerojnë miliona nga performancat e tyre të drejtpërdrejta dhe nga shitjet e albumeve dhe të këngëve, shkruan Nubia Magazine.

Në numrin e kësaj jave, ne ju prezantojmë me një listë të përmbledhur siç duhet të muzikantëve më të pasur në botë që nga viti 2021. Siç mund ta shohim, përdoruesit e rrjetit shpesh bëjnë pyetjen dhe këtu kemi përdorur raporte të konfirmuara financiare për këta artistë kohët e fundit për të renditur 10 artistët më të pasur të muzikës në botë 2021, bazuar në raportet nga: Forbes, Bloomberg, Business Insider, Billboard dhe CNN.

Lista e artistëve më të pasur të muzikës në botë 2021:

1. Kanye West – 6.6 miliardë dollarë (5.8 miliardë euro)

(Forbes: 1.8 miliardë dollarë)

Kanye West është një producent, reper, stilist dhe sipërmarrës nga Shtetet e Bashkuara. Pasuria neto e Kanye West është 6.6 miliardë dollarë që nga ky shkrim. Ai është një nga tre njerëzit me ngjyrë më të pasur në historinë amerikane.

Vitet e fundit, ai e ka zhvendosur fokusin e tij nga muzika në biznes. West ka grumbulluar një pasuri të konsiderueshme si rezultat i bashkëpunimit të tij me “Yeezy/Adidas”. “Yeezy” zotëron 100 për qind të biznesit të tij të modës, megjithatë ai merr një honorar nga shitjet prej më shumë se 1.5 miliard dollarësh çdo vit. “Yeezy” është një markë prej 4-5 miliardë dollarësh, sipas vlerësimeve të shumta të bankave private. Sipas një vlerësimi të UBS nga marsi 2021, “Yeezy” shton 3-4 miliardë dollarë në pasurinë neto të Kanyet. Sipas të njëjtit burim, kontrata e Kanye West me The Gap do të rrisë vlerën e tij neto me një miliard dollarë.

Sido që ta shikoni, pavarësisht nëse është vlerësimi i Forbes prej 1.8 miliardë ose një vlerësim total prej 6.6 miliardë, West mbetet muzikanti më i pasur në botë dhe më i pasuri në historinë e muzikës.

2. Rihanna – 1.7 miliard (1.5 miliard euro)

Pasuria neto e vlerësuar e Rihanna është 1.7 miliard dollarë, sipas Forbes. Shumica e të ardhurave të saj rrjedhin nga vlera e biznesit të saj jashtëzakonisht të suksesshëm “Fenty Beauty”, të cilin ajo e themeloi në vitin 2017 dhe aktualisht zotëron 50 për qind të aksioneve. Sipas gazetës financiare, “Fenty Beauty”, e cila vlerësohet të paktën 2.8 miliardë dollarë, kontribuon në 1.4 miliard dollarë nga pasuria prej 1.7 miliard dollarësh e artistes. Pjesa tjetër e parave të Rihannës vjen nga investimi i saj prej 270 milionë dollarësh në “Savage x Fenty”, linja e të brendshmeve dhe fitimet e saj si një artiste dhe aktore e suksesshme.

3. JAY Z – 1.4 miliard dollarë (1.2 miliard euro)

Reperi bëri marrëveshje për të shitur shërbimin e tij të transmetimit të muzikës në butik dhe një pjesë të kompanisë së tij të shampanjës “Armand de Brignac” në fillim të këtij viti, duke sjellë një shumë të madhe parash në pasurinë e tij tashmë të madhe.

Jay-Z i shiti një aksion kontrollues në firmën e transmetimit muzikor ‘Tidal’ te kompania e pagesave celulare të Jack Dorsey, ‘Square’ për 297 milionë dollarë, marrëveshja e tij e dytë e rëndësishme në po aq javë.

Kjo ndodhi vetëm një javë pasi ai shiti gjysmën e shampanjës së tij ‘Armand de Brignac’ te LVMH në një marrëveshje prej 640 milionë dollarësh. Dy blerjet e rritën pasurinë e miliarderit të hip hop-it në 1.4 miliard dollarë nga një miliard dollarë.

4. Paul McCartney – 1.2 miliard dollarë (1 miliard euro)

Paul McCartney ishte një anëtar i The Beatles, grupi muzikor më i suksesshëm në histori. McCartney ishte një kitarist bas dhe vokalist në grupin, i cili përfshinte gjithashtu artistët: John Lennon, George Harrison dhe Ringo Starr. Në shumicën e albumeve të grupit, ai ndau përgjegjësitë vokale me John Lennon. McCartney e njeh George Harrison që kur ishin në shkollë të mesme.

Paul McCartney, një këngëtar, kompozitor, muzikant dhe producent filmash anglez, ka një pasuri prej 1.2 miliard dollarësh që nga viti 2021. McCartney u njoh ndërkombëtarisht si bashkëvokalisti kryesor i The Beatles së bashku me John Lennon.

5. Andrew Lloyd Webber – 1.18 miliard dollarë (1 miliard dollarë)

Andrew Lloyd Webber ka një pasuri neto prej 1.2 miliard dollarësh, ai është një kompozitor, producent teatror dhe regjisor anglez. Muzikalet e tij teatrale dhe versionet filmike të Jezu Krishtit Superstar (1973), Cats (1994), Evita (1996) dhe Opera’s Host (1997) janë ndër veprat e tij më të njohura. Koncertet e tij janë parë në 148 vende në gjashtë kontinente. Ai përditësoi qasjen e tij nga vitet 1960 deri në vitet 2000, duke u shtrirë nga klasikja në rock, pop dhe jazz, dhe përfshiu shfaqje të ngjashme me koralet në muzikalet e tij. Ai ka qenë Lord Andrew Lloyd Webber që nga viti 1997 dhe është anëtar i Dhomës së Lordëve në Londër, Angli. Libri i tij u publikua në vitin 2018.

6. Diddy – 912 milionë dollarë (805 milionë euro)

P. Diddy, i njohur shpesh si Puff Daddy, është një reper, muzikant, producent, sipërmarrës dhe stilist amerikan, me vlerë 910 milionë dollarë. Përveç përpjekjeve të tij si solo artist dhe sipërmarrës, ai njihet më shumë për kompaninë e tij diskografike, “Bad Boy Entertainment”. Diddy ka qenë një nga artistët më të paguar dhe më të pasur në botë për më shumë se dy dekada. Ai fiton midis 50 dhe 100 milionë dollarë në një vit. Ai fitoi mbi një miliard dollarë midis viteve 2000 dhe 2021 përmes perandorisë së tij të gjerë të biznesit, e cila përfshin honorare muzikore dhe aksione në kompani si vodka “Ciroc”. Ai gjithashtu ka një interes në tequila ‘DeLeon’ dhe ‘Aquahydrate’, një kompani e ujit alkaline.

7. Madonna – 850 milionë dollarë (750 milionë euro)

Pasuria neto e Madonës vlerësohet të jetë 850 milionë dollarë që nga viti 2021, duke e bërë atë një nga këngëtaret më të pasura në botë. ‘Madonna Louise Ciccone’, e njohur gjerësisht si mbretëresha e pop-it është një nga këngëtaret më të njohura dhe më me ndikim të popit në botë.

Ajo është një nga personazhet më të njohur në industrinë e muzikës, me një sërë këngësh hit që janë renditur në Billboard. Madonna është një model për muzikantët e rinj në mbarë botën dhe ajo ka pasur një ndikim të madh në industrinë e muzikës gjatë gjithë karrierës së saj.

8. Dr Dre – 820 milionë dollarë (720 milionë euro)

Pasuria neto e Dr. Dre vlerësohet në 820 milionë dollarë në vitin 2021, duke e bërë atë muzikantin e tretë më të pasur në botë të hip hopit. Dr. Dre është një reper, producent dhe sipërmarrës nga Shtetet e Bashkuara. Në vitet 1980, ai punoi si producent për grupin rap N.W.A përpara se të dilte i vetëm dhe të fillonte biznesin e tij.

Ai ka prodhuar dhe bashkëpunuar me disa nga muzikantët më të mëdhenj të hip-hop-it të të gjitha kohërave, dhe ia shiti markën e tij “Beats By Dr. Dre Apple” për tre miliardë dollarë disa vite më parë.

9. Herb Alpert – 805 milionë dollarë (710 milionë euro)

Herb Alpert ka një vlerë neto të vlerësuar prej 805 milionë dollarësh si muzikant dhe ekzekutiv i biznesit muzikor në Shtetet e Bashkuara. Në vitet 1960, ai njihej më së shumti si trumpetist që drejtoi Herb Alpert dhe The Tijuana Brass Band. The Tijuana Brass Band mposhti The Beatles në vitin 1966, duke shitur mbi 13 milionë disqe. Herb Alpert vazhdoi të nxirrte 28 albume, pesë prej të cilave ishin hite numër një, 14 prej tyre ishin platin dhe 15 prej të cilëve ishin të artë. Si bashkë-themelues i A&M Records, ai bëri pasurinë e tij. Jerry Moss dhe ai bashkëthemeluan firmën. Në vitin 1989, Herb dhe Jerry shitën A&M te PolyGram për 500 milionë dollarë. Herb dhe Jerry paditën PolyGram në vitin 1998 dhe iu dha një shtesë prej 200 milionë dollarësh.

10. Celine Dion – 800 milionë dollarë (706 milionë euro)

Celine Dion ka një vlerë neto prej 800 milionë dollarësh dhe është një këngëtare, aktore, tekstshkruese dhe biznesmene e njohur kanadeze. Vokali i fortë dhe teknikisht i aftë i Celine Dion është i njohur. Ajo është gjithashtu e njohur për potencialin e saj të madh të fitimit. Celine ka bërë 40 deri në 50 milionë dollarë në një vit të vetëm nga aktivitetet e saj të shumta, me shumicën e të ardhurave të saj që vijnë nga një marrëveshje fitimprurëse e qëndrimit në Las Vegas. Ajo është gjithashtu këngëtarja kanadeze më e shitur e të gjitha kohërave. 

Go to TOP