Filloi: Një seri vdekjeprurëse e Himaresve, kjo është shuplaka e Amerikës për Rusinë

Shuplaka amerikane ndaj Rusisë, siç e kanë përshkruar disa sulmin në Belgorod më 2 qershor, është një nga sulmet e para në të cilat armët amerikane janë përdorur kundër objektivave ushtarakë në territorin rus, shkruan Forbes, duke shtuar se deri më tani këto armë amerikane mund të përdoren në tokën ukrainase kundër sulmeve ruse, por jo në Rusi. Kjo ndryshoi të premten kur Shtëpia e Bardhë dha lejen dhe sistemi i artilerisë HIMARS hapi zjarr.

Gjatë fundjavës, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky falënderoi Uashingtonin për lejimin e përdorimit të sistemeve raketore amerikane HIMARS në rajonin e Kharkiv, por tha se kjo nuk ishte e mjaftueshme. Ukraina ka paralajmëruar prej kohësh se kufizimet e vendosura nga vendet perëndimore për përdorimin e armëve të tyre pengojnë ndjeshëm aftësinë e Ukrainës për t’u mbrojtur.

Në sulmin e 2 qershorit, dhjetëra raketa 300 kg me rreze veprimi deri në 90 km ranë në Belgorod si shi. Shkalla e dëmit pas atij sulmi në Belgorod është ende e panjohur.

Pamjet e postuara në Telegram tregojnë shkatërrimin e sistemit të fuqishëm kundërajror rus S-300/400, i cili thuhet se është shkatërruar nga një raketë e lëshuar nga sistemi HIMARS. Faqja “Ushtria Bullgare” shkruan se të paktën dy raketahedhës dhe një qendër komandimi u shkatërruan në sulm, me ndihmën dhe koordinimin e këshilltarëve amerikanë.

Ai portal shkruan se ky shkatërrim nga HIMARS është një ‘shuplakë amerikane për Rusinë’ sepse një shkatërrim i tillë redukton aftësitë e mbrojtjes kundërajrore të Rusisë, por sinjalizon edhe një fazë të re në mbrojtjen e Ukrainës.

Channel Astra raporton se më 2 qershor, sekretari i këshillit lokal të sigurisë, Igor Nechiporenko, u vra në një sulm në rajonin e Belgorodit dhe se disa njerëz u plagosën.

British Express shkruan se presidenti rus Putin është ‘në rrëmujë’ teksa Ukraina sulmon Rusinë me armë të reja.

“Armiku filloi të përdorë armë perëndimore për sulme në territorin ‘e vjetër’ rus. Bëhet fjalë për copëza granate M142 HIMARS MLRS. Ekuipazhet e mbrojtjes ajrore të ushtrisë ruse shkatërruan më shumë se 10 raketa në qiell mbi rajonin e Belgorod. Përdorimi luftarak i këtij lloji të armës nuk është i mundur pa specialistë ushtarakë perëndimorë”, shkroi bashkë me pamjet Yevgeny Podubny, një korrespondent rus i luftës nën sanksionet perëndimore .

Forbes shkruan se në sulmin në Belgorod dhe zonën përreth, ukrainasit gërryen grupin verior të forcave dhe grupin e ri të supozuar të goditjes, pa pasur nevojë të luftojnë rusët rrugë më rrugë në Vovchansk.

Edhe para lejes amerikane, ukrainasit mund të synonin Belgorodin, por vetëm me armë vendase ose evropiane, por ky lloj arme amerikane nevojitet për bombardimin e qëndrueshëm të bazave ruse. /Kosova.info/

Go to TOP