Zlato i svjetski rekord za Varholma na 400 metara s preponama

Srebrnu medalju osvojio je Amerikanac Rej Bendžamin (46,17), dok je bronza pripala Brazilcu Alisonu dos Santosu (46,72). Norveški atletičar Karsten Varholm osvojio je zlatnu medalju u trci na 400 metara s preponama na Olimpijskim igrama u Tokiju, uz novi svjetski rekord.

Dvostruki svjetski prvak je do zlata stigao rezultatom 45,94 sekundi, u finalu u kojem je šest atletičara oborilo nacionalne ili kontinentalne rekorde.

Varholm je tako drugi put u nešto više od mjesec dana oborio svjetski rekord. Prethodni, koji je iznosio 46,70 sekundi, postavio je u Oslu 1. jula.

Srebrnu medalju osvojio je Amerikanac Rej Bendžamin (46,17), dok je bronza pripala Brazilcu Alisonu dos Santošu (46,72).

Varholm je postao prvi atletičar koji je trčao 400 metara sa preponama ispod 46 sekundi, a decenijama je granica snova bila na 47.

Jedini je ispod nje trčao Kevin Jang, koji je sa 46,78 držao svjetski rekord od Olimpijskih igara u Barseloni 1992. do 1. jula.

U Tokiju su jutros taj rezultat Janga nadmašili i Bendžamin i Dos Santoš, ali im je to bilo dovoljno samo za 2. i 3. mjesto na podijumu i na vječnoj listi…