Kosova.info

Zëvendëspresidentja e Argjentinës dënohet me gjashtë vjet burg për korrupsion

Një gjykatë në Argjentinë ka dënuar zëvendëspresidenten Cristina Fernandez de Kirchner me gjashtë vjet burg për korrupsion në një rast që ka tronditur vendin.

Fernández, 69 vjeç, u shpall fajtore për “administrim mashtrues” për dhënien e kontratave të punëve publike një miku.

Por ajo nuk ka gjasa të kryejë dënimin me burg.

Fernández ka njëfarë imuniteti përmes roleve të saj në qeveri dhe pritet të nisë një proces të gjatë apelimi.

Ajo gjithashtu është përjashtuar përgjithmonë nga funksionet publike, por do të vazhdojë të jetë në postin e nënkryetares derisa çështja të kalojë në gjykatat më të larta.

Prokurorët kishin kërkuar një dënim me 12 vjet burg.

Fernández tha se akuzat kundër saj ishin të motivuara politikisht. Duke folur pas vendimit, ajo e përshkroi veten si viktimë e një “mafie gjyqësore”, raporton agjencia e lajmeve Associated Press, përcjell Klankosova.tv

Para marrjes së vendimit, ajo gjithashtu kishte akuzuar prokurorët se e kishin gënjyer dhe kishin shpifur ndaj saj.

Është hera e parë ndonjëherë që një nënkryetar dënohet për një krim gjatë kohës që ishte në detyrë në Argjentinë.

Prokurorët thanë se Fernández kishte udhëhequr një partneritet të paligjshëm gjatë kohës kur ajo ishte presidente e Argjentinës nga viti 2007 deri në vitin 2015.

Ata thanë se ajo kishte krijuar një skemë ryshfeti që drejtonte kontratat fitimprurëse të punës publike drejt një shoqeje të saj në këmbim të ryshfetit.

Më të fundit

escort mersin - izmir escort