Show Biz

Ylli i operës i ndaluar në aeroportin e Parisit, akuzon Imigracionin për diskriminim racor

Ylli i operës i ndaluar në aeroportin e Parisit, akuzon Imigracionin për diskriminim racor
Ylli i operës në Afrikën e Jugut, Pretty Yende, ka akuzuar autoritetet franceze të Imigracionit për “diskriminim të egër racor” pasi u arrestua, u zhvendos në kontroll dhe u mbajt në një dhomë të errët në aeroportin kryesor të Parisit.

“Brutaliteti i policisë është i vërtetë për dikë që duket si unë,” tha Yende, në një postim në mediat sociale të martën, një ditë pas takimit në aeroportin Charles de Gaulle.
Yende, një soprano e vlerësuar, kishte mbërritur këtë javë për të marrë rolin e saj kryesor në La Sonnambula, në Theatre des Champs-Elysées, Paris.
Ajo fluturoi për në qytet të hënën ku, tha ajo, iu nënshtrua “trajtimit të keq dhe diskriminimit racor dhe torturës psikologjike dhe komenteve racore shumë ofenduese”.

Në postimet e saj në Facebook dhe Instagram Yende tha se policia e aeroportit i kishte konfiskuar sendet, duke përfshirë telefonin e saj celular dhe e kishin dërguar atë në një “qeli mbajtjeje” në aeroport.

“Më zhveshën dhe më kontrolluan si një shkelës penale”, tha Yende. Ajo pastaj u la vetëm në një dhomë të errët dhe i thanë të shkruante numrat e telefonit të familjes dhe miqve në një copë letër. “Atje ishte ftohtë, në fillim nuk kishte dritë.”

Ajo i tha një oficeri që bateria e telefonit të saj po mbarontedhe e pyeti nëse mund të merrte hua për një karikues. Oficeri, tha ajo, i tha: “Më dëgjo me kujdes, nuk do të kesh telefonin tënd.” Ajo e përshkroi tonin e tij si të ashpër dhe zhgënjyes. “Unë pyeta a jam e burgosur? Ai tha me vrazhdësi po, dhe unë vendosa të pajtohem dhe të bëj vetëm ato që thonë ata. ”

Përvoja ishte traumatike dhe e frikshme, shkroi Yende. “Unë u mbusha me kaq shumë mendime negative. Jam akoma i tronditur duke menduar se jam një në një milion që arrita të dilja i gjallë nga ajo situatë ”.

Një zyrtar francez, i cili foli në mënyrë anonime sepse nuk u lejua të fliste publikisht për këtë çështje, tha se Yende u mor në pyetje nga policia sepse ajo kishte një pasaportë të Afrikës së Jugut dhe nuk kishte një vizë franceze për të hyrë në vend.

“Dokumentet që ajo po tregonte nuk e lejonin atë të hynte në territorin francez,” tha zyrtari. Ai tha se ajo mbërriti në Paris të hënën dhe u mor në pyetje nga rreth orës 5 deri në orën 18 para se të lirohej. Pas një procesi verifikimi ajo “mori një vizë që rregullonte situatën e saj”. Ajo falënderoi policinë kur ajo u lejua të largohej, shtoi ai.

Zyrtari tha se ishte standard për të kontrolluar dikë të mbajtur për shkak të dokumenteve të papërshtatshme. “Kjo është procedura e zakonshme, ka një inspektim të zbutur dhe një kërkim për arsye sigurie.”

Në një post vijues, Yende falënderoi fansat dhe kolegët e tjerë këngëtarë për një lumë mbështetjeje dhe revolte në mediat sociale. Ajo tha se nuk ishte “marrë në pyetje brutale dhe torturuar shumë fizikisht, por ndihej mirënjohëse që ishte gjallë.

Yende është planifikuar të këndojë rolin kryesor në La Traviata, në Operën Shtetërore të Vjenës në Shtator dhe ka angazhime me Orkestrën e Filadelfias, në Tetor, dhe Operën Kombëtare të Uashingtonit, në Nëntor. Ajo është shfaqur shpesh në Metropolitan Opera, në Neë York dhe gjetkë.