Turqia arreston një diplomat amerikan

Policia turke arrestoi në Stamboll një diplomat amerikan nga Libani, i cili akuzohet se i shiti një pasaportë false një shtetasi sirian për 10 mijë dollarë.

Në një deklaratë të policisë në Stamboll thuhet se i dyshuari, diplomat i konsullatës amerikane në Bejrut, u arrestua për shkak të incidentit të ndodhur më 11 nëntor në aeroportin e Stambollit, kur një shtetas sirian tentoi të përdorte pasaportën e një personi tjetër për një udhëtim në Gjermani.

Pamjet e kamerave të sigurisë tregojnë se dy të dyshuarit janë takuar në aeroport, kanë ndërruar rrobat dhe se diplomati amerikan i ka dhënë sirianit pasaportën në fjalë.

Diplomatit iu gjet një zarf prej 10 mijë dollarësh, si dhe një pasaportë tjetër në emër të tij, raporton cumhurriyet.

Një shtetas sirian përballet me akuzat për falsifikim, por është liruar në pritje të gjykimit, ndërsa një diplomati amerikan është lënë në paraburgim.

Diplomatët e huaj zakonisht kanë imunitet nga ndjekja penale, por rrisin ndjekjen dhe dënimin në vendet ku nuk janë të akredituar. 

Go to TOP