Osimhen nuk mund ta ndihmojë Nigerinë në ndeshjet kualifikuese

Sulmuesi i talentuar i Napolit, Victor Osimhen, nuk do të jetë në gjendje ta ndihmojë Nigerinë në ndeshjet vendimtare të muajit të ardhshëm për kualifikimet e Kupës së Botës 2026, përballë Afrikës së Jugut dhe Beninit.

Federata e Futbollit të Nigerisë ka njoftuar të martën se Osimhen ka pësuar një lëndim dhe do të mungojë për të paktën katër javë.

Lëndimi i Osimhen është një goditje e rëndë për skuadrën nigeriane, e cila përballet me dy ndeshje të rëndësishme në fillim të qershorit. Më 7 qershor, Nigeria do të presë Afrikën e Jugut në qytetin Uyo, një përballje kyçe për ambiciet e tyre kualifikuese. Vetëm tri ditë më vonë, ata do të udhëtojnë në Bregun e Fildishtë për të luajtur kundër Beninit në një ndeshje tjetër kritike.

Go to TOP