Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit: ShBA mirëpret disponueshmërinë e armëve serbe në Ukrainë

Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, James O’Brien, i tha N1 sot se “ajo që Serbia po bën, duke vënë armët e saj në dispozicion, po ndihmon Ukrainën të mbrojë një parim thelbësor të së drejtës ndërkombëtare dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. e mirëpret atë.”

“Bashkëpunimi dhe mbështetja për Ukrainën janë të një rëndësie jetike, sepse Ukraina mbron parimin bazë të integritetit territorial.” E di që presidenti (Aleksandar) Vuçiq flet për atë parim. “Ne nuk pajtohemi për disa aplikime të këtij parimi, por në këtë kontekst, ajo që Serbia po bën duke vënë armët e saj në dispozicion është duke ndihmuar Ukrainën të mbrojë një parim thelbësor të së drejtës ndërkombëtare dhe ne e mirëpresim këtë,” tha O’Brien.

I pyetur për vizitën e zëvendësministrit të Punëve të Jashtme të Rusisë Alexander Grushko pasi Financial Times shkruante për eksportin e municioneve nga Serbia në Ukrainë, O’Brien u përgjigj se vizita nuk ishte veçanërisht e suksesshme.

“Ne pamë raporte se zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Rusisë vizitoi Beogradin. Dua të them, ne jemi këtu dhe po ndërtojmë një partneritet me Serbinë dhe vendet e rajonit. Rajoni i përket dhe është pjesë e Evropës”, tha diplomati amerikan.

“Duket se rusët e kanë njëfarë vështirësie të pranojnë se kjo është e ardhmja, pra se edhe Serbia është zgjedhur dhe e meritojnë vendet e rajonit. Prandaj, rezultati i asaj bisede nuk ishte një surprizë e madhe”, tha O’Brien para fillimit të samitit të NATO-s nesër në Uashington, ku Serbia do të përfaqësohet nga Ministri i Punëve të Jashtme, Marko Gjuriq. /Kosova.info/

Go to TOP