Navalnaya i bëri thirrje BE-së të luftojë Putinin dhe rrethin e tij si mafia dhe krimi i organizuar 

E veja e politikanit të opozitës rus Alexei Navalny, i cili vdiq në një koloni, Yulia, foli në Parlamentin Evropian më 27 shkurt. Ajo e quajti presidentin rus Vladimir Putin “udhëheqës i një grupi kriminal” dhe bëri thirrje për presion të vazhdueshëm ndaj rrethimit të tij. Transmetimi u krye nga kanali Current Time.

Navalnaya tha se Putini duhet të përgjigjet “për atë që i bëri Alexei Navalny dhe një vendi të bukur fqinj”, duke iu referuar Ukrainës. Fjalimi i Navalnaya u përshëndet me duartrokitje të forta në Parlamentin Evropian.

Navalnaya u bëri thirrje politikanëve evropianë që të mos negociojnë me Kremlinin as për Ukrainën, as për çështje të tjera, por të organizojnë hetime mbi aktivitetet dhe rrjedhat financiare të tij: si vetë Putini ashtu edhe rrethi i tij i ngushtë.

“Dy vjet më parë, Putin filloi një luftë të gjerë kundër Ukrainës, një luftë brutale, një luftë të ndyrë. E gjithë bota nxitoi për të ndihmuar Ukrainën. Dhe dy vjet më vonë, ka shumë lodhje, shumë gjak është derdhur. Putin nuk ka lëvizur më tej, por lufta vazhdon pavarësisht sanksioneve, pavarësisht parave që po shpenzohen për ta ndalur atë. Zërat kanë filluar të dëgjohen që bëjnë thirrje për një marrëveshje me Putin,” theksoi ajo.

Ishte me urdhër të Putinit që Alexei u torturua, u torturua për tre vjet. Ai ishte në një qeli, i shkëputur plotësisht nga çdo kontakt, telefonatë dhe madje edhe letra. Dhe pastaj e vranë dhe edhe më pas vazhduan të abuzonin me trupin dhe nënën e tij. Dhe nga njëra anë, ne shohim se Putini është i aftë për çdo gjë dhe nuk ka asgjë për të negociuar me të.

Ajo u bëri thirrje politikanëve evropianë që të përdorin metodat e përdorura për të luftuar krimin e organizuar kundër presidentit rus Vladimir Putin.

“Shumë njerëz mendojnë se Putini nuk mund të mposhtet fare. Dhe të dëshpëruar tani më pyesin: si mund të të ndihmoj?” — tha Navalnaya gjatë një fjalimi në Parlamentin Evropian në Strasburg. Sipas saj, nuk do të jetë e mundur të mposhtet Putini nëse supozojmë se ai është një “njeri parimor” që ka parime dhe rregulla morale.

Rezolutat së bashku me paketat e sanksioneve të reja, të cilat “nuk ndryshojnë nga ato të mëparshme”, nuk do të ndihmojnë në luftën kundër tij. “Ju nuk keni të bëni me një politikan, por me një mafioz gjakatar. Putin është lider i një grupi të krimit të organizuar. Ai përfshin helmues dhe vrasës me qira, por të gjithë këta janë pengje. Gjëja kryesore janë njerëzit e afërt me Putinin, miqtë e tij, pasardhësit, mbajtësit e parave të mafias”, theksoi e veja e Navalny.

Prandaj, sipas saj, politikanët evropianë duhet të përdorin metodat e duhura kundër Putinit. “Duhet të kryeni hetime, të hapni transaksione financiare dhe të gjeni ata me të cilët mafia është e lidhur në vendin tuaj. Ata që anashkalojnë sanksionet e ndihmojnë Putinin dhe miqtë e tij të fshehin paratë e tyre”, vuri në dukje Navalnaya.

Ajo theksoi se Putini duhet të përgjigjet për atë që i bëri Rusisë dhe për atë që po bën tani me Ukrainën, si dhe për vdekjen e Alexei Navalny në koloni. “Burri im nuk do ta shohë kurrë Rusinë e bukur të së ardhmes, por ne duhet ta shohim atë. Dhe unë do të bëj gjithçka në fuqinë time për të realizuar ëndrrat e mia. E keqja do të bjerë dhe do të vijë një e ardhme e mrekullueshme”, përfundoi fjalimin e saj Navalnaya.

Pas kësaj, Navalnaya u bëri thirrje autoriteteve të BE-së që të mos njohin rezultatet e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale në Rusi, si dhe të forcojnë sanksionet kundër elitave të Putinit.

Të mërkurën, në Parlamentin Evropian filluan debatet mbi një projekt-rezolutë për vdekjen e Navalny. Në tekst, Parlamenti Evropian e quan vdekjen e politikanit një vrasje, u bën thirrje autoriteteve ruse të mos ndërhyjnë në organizimin e funeralit të tij dhe Bashkimit Evropian të kërkojë llogari përgjegjësit për gjyqet kundër politikanit, dënimet e tij, burgosjen dhe vdekjen e tij.

Në projekt-rezolutën, autorët i bëjnë thirrje Bashkimit Evropian që të forcojë mbështetjen për shoqërinë civile ruse, të mos marrë masa të pajustifikuara kundër njerëzve që kërkojnë strehim nga regjimi i Putinit dhe të forcojë mbështetjen për Ukrainën, përfshirë mbështetjen ushtarake. /Kosova.info/

Go to TOP