Driver Booster - Download Free for Windows 11, 10, 8, 7

Driver Booster: Free updater for Windows 11/10. Renew drivers for graphics, USB, audio, screen, network, printer, and mouse efficiently.!
Get it now for FREE !

Driver Booster Driver Booster Download

Kili vë dritë mbi “skandalin” që mund ta ‘dridh’ FIFA-n para fillimit të Katar 2022: Ekuadori dyshohet për mashtrim në listën e regjistrimit të lojtarëve

Polemika është aktualisht e ngritur. Gjashtë muaj para fillimit të Katarit 2022, një skandal mund të spërkasë turneun pasi Federata Kiliane e Futbollit denoncoi parregullsi serioze në procedurën e Ekuadorit gjatë fazës kualifikuese të Kupës së Botës. Ekipi me sa duket do të kishte fshehur identitetin e vërtetë të një prej lojtarëve të tyre të thirrur: Bayron Castillo.

Avokati i Federatës Kiliane të Futbollit, Eduardo Carlezzo, zbulon për MARCA-n të gjitha parregullsitë e skuadrës ekuadoriane me Bajron Castillon dhe pohon se ai po luan me dokumentacion totalisht fals, duke pohuar se është vërtet kolumbian. Kili e ka denoncuar tashmë atë në FIFA dhe kërkon kualifikimin e tyre në Kupën e Botës 2022 të Katarit për mashtrim në identitet të lojtarit. Kujtojmë se Bajron Castillo ka luajtur tetë ndeshje me Ekuadorin në fazën kualifikuese për Botërorin, dy prej tyre kundër Kilit.

Byron Javier Castillo Segura ka lindur në Tumaco, Kolumbi, më 25 korrik të vitit 1995 dhe Byron David Castillo Segura i cili do të kishte lindur më 10 nëntor 1998 nuk ekziston.

“Ne kemi bërë një ankesë në FIFA si rezultat i asaj që besojmë se është një incident shumë i rëndë në thirrjen e lojtarit Byron Castillo me ekipin kombëtar të Ekuadorit. Ne kemi hetuar tërësisht rastin për të kuptuar realisht se ku ka lindur lojtari dhe e kemi të qartë: ka lindur në Kolumbi ”, ka thënë Eduardo Carlezzo për këtë medium.

Dokumenti i skandalit

“Ajo që po theksojmë kategorikisht është se Byron Javier Castillo Segura ka lindur në Tumaco të Kolumbisë, më 25 korrik 1995 dhe Byron David Castillo Segura, i cili do të kishte lindur më 10 nëntor 1998, nuk ekziston, ai është një fantazmë. Ai është një falsifikim, një falsifikim dhe madje një krim sipas ligjeve të Ekuadorit”, shton avokati i La Roja.

Foto: Marca.com

Epiqendra e falsifikimeve dhe provave

“Çështja ka një tregim shumë solid të bazuar në dokumente që tregon se si filloi falsifikimi i dokumenteve në Ekuador. Duhet të keni parasysh se e gjithë kjo fillon me një skemë shumë të thellë të falsifikimit dhe falsifikimit të dokumenteve të lojtarëve. Gjithçka filloi në vitin 2012 në provincën e Guayas (provinca e Ekuadorit) me një klub të quajtur Amerika e Veriut, pikërisht aty ku Byron Castillo u regjistrua në atë klub në vitin 2012. Vetë Federata e Ekuadorit e quajti këtë klub si epiqendrën e falsifikimit të dokumenteve të lojtarëve në Ekuador dhe u pezullua më vonë për këtë u arrestuan edhe disa punonjës”, pranon Eduardo Carlezzo.

Është një falsifikim, një falsifikim dhe madje një krim sipas ligjeve të Ekuadorit

Byron Castillo ishte gjithmonë në sytë federale të Ekuadorit. Federata e Ekuadorit ishte e vetëdijshme për të gjitha këto. “Bayron Castillo duhet të thotë të vërtetën, që të dalë dhe të thotë që ka një vëlla apo ta publikojë në rrjetet e tij sociale që të jetë e qartë”.

Federata Kiliane ka kërkuar gjithashtu një seancë dëgjimore me FIFA-n për t’u ulur me lojtarin Byron Castillo për shkak të seriozitetit të incidentit dhe për shkak se lojtari nuk foli kurrë dhe që ai të dëgjohet. Deri më tani, FIFA nuk i është përgjigjur ankesës”.

A mundet Kili të luajë Kupën e Botës?

Kupa e Botës 2022 e Katarit është në prag dhe skuadra kiliane shpreson që FIFA të pajtohet me ta dhe të skualifikojë Ekuadorin për mashtrim. Skuadra e Kilit është e befasuar nga ky skandal që ka prekur Botërorin pak muaj para fillimit të turneut dhe pasi nuk ka përfunduar fazën kualifikuese në Amerikën e Jugut, kjo skuadër shpreson që zgjidhja të jetë e shpejtë dhe e favorshme për interesat e tyre. 

Go to TOP