“Jam president, por jam edhe baba”, thotë Joe Biden pas nisjes së gjyqit për djalin e tij

Ndërsa përzgjedhja e jurisë në gjyqin për posedimin e armëve të Hunter Biden filloi të hënën, babai i tij lëshoi ​​një deklaratë në mes të fushatës së tij për rizgjedhje.

“Unë jam president, por jam edhe baba”, tha Joe Biden.

Deklarata e tij vazhdon për të shprehur mbështetjen për djalin e tij, i cili mund të përballet me deri në 25 vjet burg për gjoja se ka gënjyer për varësinë e tij nga droga kur plotësonte dokumentet e sfondit për një blerje pistolete në vitin 2018.

“Si president, unë nuk bëj dhe nuk do të komentoj çështjet federale në pritje”, vazhdon ai. “Por si baba, kam dashuri të pakufishme për djalin tim, besim tek ai dhe respekt për forcën e tij”.

Lufta e Hunter Biden me varësinë nga droga janë të njohura për publikun. Ai i ka diskutuar publikisht dhe ka shkruar për to në kujtimet e tij – zbulime që së shpejti do të shërbejnë si provë në gjyqin e tij dhe ushqim për konsum publik.

Joe Biden ka folur më parë publikisht për jetën e trazuar personale të djalit të tij. Në debatin e parë presidencial me Donald Trump në vitin 2020, ai tha se ishte “krenar” për djalin e tij të vetëm të mbijetuar.

“Djali im, si shumë njerëz që njihni në shtëpi, kishte një problem me drogën. Ai e ka kaluar atë. Ai e ka rregulluar atë. Ai ka punuar për të”.

Katër vjet më parë, Presidenti Biden po i përgjigjej sulmeve të Trump në skenën e debatit. Tani, megjithatë, deklarata e tij mund të jetë një përpjekje për të zbutur atë që po formohet si një moment i ngarkuar politikisht, ku e kaluara e trazuar e djalit të tij – dhe, si rrjedhojë, ajo e të gjithë familjes Biden – do të shfaqet plotësisht.

Ish-bashkëshortja e Hunter Biden, Kathleen Buhle, pritet të dëshmojë për vesin e drogës së ish-bashkëshortit të saj.

Që fëmija i një presidenti të përballet me një gjyq penal është krejtësisht e paprecedentë.

Biden kaloi kohë me djalin e tij në Delaëare këtë fundjavë dhe qëndroi në Wilmington – ku do të zhvillohet gjyqi – të dielën mbrëma. Gjatë përzgjedhjes së jurisë të hënën, familja Biden ishte e përfaqësuar mirë.

Por presidenti ishte kthyer tashmë në Uashington deri atëherë. Përderisa ka vënë në dukje mbështetjen e tij për djalin e tij, ai po mban distancë edhe nga vetë rasti.

Go to TOP