Show Biz

Dua Lipa paditet pasi publikoi një foto të saj pa leje nga paparacët

Dua Lipa po paditet pasi dyshohet se vendosi një foto të paparacëve në Instagram.

Sipas dokumenteve të gjykatës amerikane, këmgëtarja u kap në radhë në një aeroport në shkurt të vitit 2019 dhe më vonë ndau fotografinë me fansat e saj “pa leje ose autorizim”, transmeton Klan Kosova.

Integral Images thotë se Lipa përfitoi nga fotografia, pasi burimi i saj në Instagram vepron si një mjet marketingu për muzikën e saj.

Ata po kërkojnë dëmshpërblim prej 150,000 dollarë.

Kompania po kërkon gjithashtu një urdhër që e pengon këngëtaren nga veprimet e mëtejshme të shkeljes, si dhe shpenzimet ligjore.

Lipa e postoi foton në llogarinë e saj në Instagram në 7 shkurt 2019, rreth katër ditë pasi ishte marrë. Postimi i fshirë tani tregon artisten që qëndron në radhë, shtrëngon biletën e saj të avionit dhe pasaportën, ndërsa mban një kapelë të madhe.

Integral Images kishte aplikuar për të drejtat e autorit të imazheve dhe kërkesa u dha në 20 shkurt 2021 – pas postimit të Lipës në Instagram – sipas të dhënave nga Zyra Amerikane e të Drejtave të Autorit.

Kompania pretendon se Lipa “me vetëdije” postoi foton në mediat sociale pa leje dhe qëndroi për të fituar para nga imazhi.