“Vuçiq heshti, erdhi në Paris për të lutur, Macron i bëri thirrje të jepte dorëheqjen”: Gazeta e Kremlinit ashpër ndaj Presidentit të Serbisë

Ku dëshiron ta shtyjë Serbinë lideri francez Emmanuel Macron?, është pyetja që shtron Ruska Gazeta në një shkrim lidhur me vizitën e Aleksandër Vuçiqit në Paris.

Presidenti francez Emmanuel Macron i bëri thirrje homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq, të japë dorëheqjen vullnetare dhe të mos ndërhyjë në “zhvillimin” e vendeve perëndimore. Kjo nuk thuhet drejtpërdrejt, shkruan gazeta, por lexohet qartë mes rreshtave.

Gjatë konferencës për shtyp, Macron e këshilloi Beogradin, shkruan gazeta ruse, se nuk ka dyshime se e ardhmja e tij është në Bashkimin Evropian. Vërtetë, për këtë serbët duhet ta konfirmojnë këtë zgjedhje strategjike në praktikë duke filluar “koordinimin më të ngushtë të vendimeve me lidershipin evropian në fushën e politikës së jashtme”.

“Si iu përgjigj Vuçiq thirrjes së sinqertë për të hequr dorë nga interesat kombëtare mbetet e paqartë: agjencitë e lajmeve nuk japin përgjigjen e tij”. “Me sa duket, kreu i Serbisë ka heshtur – ka ardhur në Paris për të lypur dhe nuk ka pasur mundësi të grindet me kryebanorin e Pallatit Elysee”, shkruan Gazeta. 

Sipas Ruska Gazetës, presidenti finlandez Alexander Stub ka folur sot për politikën e jashtme të Bashkimit Evropian, në të cilën duan të futin Serbinë.

I pyetur nga gazetarët nëse ai do të bisedonte me rusët për të përshpejtuar një marrëveshje për Ukrainën, Stubb tha: “Ne mund të arrijmë paqen vetëm në fushën e betejës” dhe “nuk ka absolutisht asnjë dialog politik me Moskën”.

“Ne” famëkeq në këtë rast është qëndrimi jo vetëm i Helsinkit, por edhe i gjithë lidershipit të BE-së. Macron sugjeroi që homologu i tij serb në Paris të ndjekë saktësisht të njëjtën linjë sjelljeje ndaj Rusisë. Nga këndvështrimi i liderit francez, ky do të jetë një kompensim adekuat për përmbushjen e “kërkesave” të shumta me të cilat erdhi Vuçiq.

Presidenti i Serbisë mbërriti në Francë si një tregtar që ishte gati të paguante bujarisht për mallrat, investimet dhe patronazhin francez.

Vuçiq konfirmoi konkretisht nënshkrimin e ardhshëm të kontratës me Parisin për blerjen e 12 avionëve Rafale, një nga më të shtrenjtët në botë. Lideri serb e shpjegoi punën e ardhshme si më poshtë: “Sot do të donim të blinim aeroplanë amerikanë, kinezë, rusë, por cilët mund t’i blejmë, cilët mund t’i dorëzojmë. Ai u ankua se vendet perëndimore nuk e lejojnë Serbinë të blejë armë dhe municione në Lindje: ‘Paratë nuk janë problemi’.

Prandaj, Beogradit nuk i është dashur të zgjedhë, edhe pse Vuçiq pajtohet me ekspertët se Rafale franceze do të jetë më e keqe se F35 amerikane. Megjithatë, kreu i Serbisë nuk u kufizua vetëm në bashkëpunimin me Pallatin Elysee në kompleksin ushtarako-industrial.

Francezët do të përfshihen në zbatimin e projekteve të energjisë bërthamore në Serbi. Edhe metroja që po ndërtohet në Beograd do të menaxhohet nga një kompani operuese franceze pas fillimit të saj.

Sipas Vuçiqit, Serbia ka tërhequr tashmë 80 për qind të investimeve franceze në rajon dhe nuk ka ndërmend të ndalet në shifrën e arritur.

Së fundmi, ministrat e jashtëm të Britanisë dhe Francës, David Cameron dhe Stephane Sejourn, kujton Gazeta Ruse, njoftuan krijimin e një “Antante të rinovuar”.

Dhe ata ranë dakord që vendet perëndimore kanë për detyrë të ndalojnë Rusinë, edhe nëse duhet të paguajnë një çmim të rëndë për ta bërë këtë. Gatishmëria e Presidentit të Serbisë për të blerë armë nga Franca dhe, jo më pak e rëndësishme, marrëveshja e Francës për t’ia shitur ato armë Serbisë konfirmon në mënyrë indirekte mungesën e kontradiktave të pazgjidhshme ndërmjet vendeve në nivel zyrtar, si në çështjet ushtarake ashtu edhe në ato të jashtme. politikë. 

Por pse Vuçiq pranoi të ndryshonte rrjedhën e vendit, edhe nëse plane të tilla nuk do të bëheshin publike? Në fund të fundit, kjo mund të nënkuptojë edhe fundin e karrierës së tij: Brukseli nuk do ta falë kurrë për përmbajtjen e treguar nga Beogradi në lidhje me sanksionet antiruse, as përpjekjet e autoriteteve aktuale serbe për t’u ulur në dy karrige në kontakt me Perëndimi dhe Lindja.

Arsyeja e strategjisë së re të Vuçiqit

Për elitat politike evropiane, lideri aktual serb nuk do të bëhet kurrë i tyri dhe nëse u krijohet mundësia do të mundohen ta zëvendësojnë me një lider më të butë dhe më fleksibël, shkruan Ruska Gazeta.

Ata sqarojnë se arsyeja e strategjisë së re të Vuçiqit është si vijon: më 27 prill, në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, me iniciativë të Gjermanisë, rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë, ku ushtria serbe vrau tetë mijë myslimanë në verën e vitit 1995. , do të votohet.

Kreu i Serbisë është i bindur se menjëherë pas miratimit të rezolutës (dhe kjo duket thuajse e pashmangshme), do të ketë iniciativë për likuidimin e Republikës Srpska në kuadër të Bosnjës dhe Hercegovinës si një entitet i krijuar si rezultat i gjenocidit. Beogradit do t’i kërkohet gjithashtu të paguajë reparacionet e luftës.

Serbia vështirë se do të mund ta pengojë miratimin e rezolutës – shanset për sukses janë minimale. Flirtimi aktual demonstrativ i Vuçiqit me Francën lidhet kryesisht me shpresën se në të ardhmen, për arsye ekonomike, Parisi do të bëhet mbrojtësi i interesave të Serbisë në Evropë.

Dhe do të pengojë zbatimin e skenarëve më të dhimbshëm politikë për Beogradin në platformat ndërkombëtare. Përfshirë ato që kanë të bëjnë me Kosovën, e cila me shumë mundësi do të pranohet në Këshillin e Evropës në maj.

Për të shpëtuar përfundimisht Serbinë nga pagesat poshtëruese dhe humbja përfundimtare e Kosovës, Vuçiq në fakt po kryen vetëvrasje politike sot në Francë, duke pranuar të heqë dorë nga shumë nga parimet e tij të deklaruara.

Më herët, kujton gazeta ruse, presidenti rus Vladimir Putin tha se vendet evropiane kanë humbur kryesisht sovranitetin e tyre dhe po marrin shumë vendime në dëm të tyre.

Fatkeqësisht, kjo tezë është ilustruar nga rezultatet e vizitës së kreut të Serbisë në Paris. Në konferencën për shtyp, Macron deklaroi me ironi të dukshme se çështja e integrimit evropian të Serbisë është ‘zgjedhja sovrane’ e saj, se nuk është ‘imponuar’ dhe se përmbush ‘interesat e përbashkëta’. Mbetet vetëm që serbët të besojnë në këto histori, përfundon Ruska Gazeta. /Kosova.info/

Go to TOP