“Për çfarë po përgatitet Vuçiq”: Si shkruajnë mediat rajonale për njoftimin e presidentit të Serbisë se do të blejë avionë luftarakë francezë Rafale?

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, gjatë vizitës së tij dyditore në Paris, tha se në dy muajt e ardhshëm pret të nënshkruajë kontratë për blerjen e 12 avionëve luftarakë francezë Rafale.

Mediat rajonale u interesuan shumë për këtë njoftim të Vuçiqit, kështu që portale të shumta kanë shkruar për të.

Indeksi kroat shkruan se detajet financiare të marrëveshjes së mundshme nuk dihen, duke shtuar se mediat pranë autoriteteve në Beograd kanë publikuar vlerësime se bëhet fjalë për rreth 3.2 miliardë euro.

“Vizita e Vuçiqit, përndryshe e shoqëruar me vëmendje të jashtëzakonshme nga mediat proqeveritare në Serbi, u zhvillua edhe me mbështetjen e Parisit për Beogradin në rrugën evropiane dhe nënshkrimin e një memorandumi dypalësh mirëkuptimi ndërmjet kompanive të energjisë elektrike serbe dhe franceze, e cila krijon kushtet për një partneritet strategjik në vlerësimin e potencialit për zhvillimin e një programi bërthamor civil në Serbi dhe tranzicionin energjetik”, shkruan Index.

Ndër temat e Vuçiqit dhe Macronit, vazhdon Slobodna Bosnja, u diskutua edhe për bashkëpunimin ushtarako-teknik, si dhe për procesin e dialogut me Kosovën.

“Agjencia amerikane e lajmeve AP njoftoi sot se Serbia është afër nënshkrimit të kontratës për blerjen e 12 avionëve luftarakë francezë Rafale, duke vlerësuar se kjo do të “shënonte një largim nga furnizuesi tradicional ushtarak i Rusisë”, transmeton ky portal. .

Siç tha Vuçiq në një deklaratë për mediat serbe, Oslobođenje shton, “blerja e Rafale është jashtëzakonisht e rëndësishme për Serbinë në shumë nivele”.

“Është e pamundur që ne të marrim luftëtarë të tillë të sofistikuar dhe makina të tilla, është tmerrësisht e rëndësishme për ne, por gjithashtu hap disa kapituj të tjerë, disa mundësi të tjera për Serbinë”, tha Vuçiq, transmeton Oslobođenje.

Ata kujtojnë se në një deklaratë të mëparshme për media, në shkurt të vitit 2023, Vuçiq kishte deklaruar se blerja e Rafale do të ishte ndarja më e madhe e buxhetit ushtarak serb “që do të arrinte në tre miliardë euro”.

Të njëjtën gjë shkruan edhe CDM nga Podgorica, duke shtuar se blerja e Rafale mund të forcojë lidhjet politike midis Beogradit dhe Moskës. /Kosova.info/

Go to TOP