Videoja e rusëve që vrasin një grua ukrainase në karrocë është autentike

Është konfirmuar vërtetësia e videos në të cilën forcat ruse vranë një grua në karrige me rrota në Vovçansk. Anton Gerashchenko, këshilltar i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Ukrainës, postoi videon në X. Ai pretendon se autenticiteti i regjistrimit vetëm tani është konfirmuar.

Ushtria ruse hapi zjarr ndaj civilëve që përpiqeshin të evakuoheshin nga Vovchansk në rajonin e Kharkiv dhe vrau një grua ndërsa burri i saj po e shtynte në një karrige me rrota, thanë prokurorët ukrainas, shkruan CNN.

Një tjetër civil u vra gjithashtu gjatë të shtënave më 15 maj, tha zyra e prokurorit rajonal të Kharkiv, ndërsa luftimet intensive vazhdojnë midis forcave ukrainase dhe ruse për kontrollin e qytetit kufitar.

Rusia ka intensifikuar ofensivën e saj në rajonin e Kharkiv javët e fundit dhe forcat ruse kaluan kufirin dhe më pas morën kontrollin e një duzinë fshatrash.

Prokuroria: Burri i gruas së vrarë ka shpëtuar për mrekulli

Burri (70) i gruas së vrarë tha para prokurorëve se situata në Vovçansk u bë e padurueshme për shkak të luftimeve të ashpra, kështu që ai gjeti një karrocë për gruan e tij, e cila kishte probleme shëndetësore, dhe të dy u larguan nga shtëpia e tyre në orët e hershme të natës. .

Ajo që pasoi është pjesë e tmerreve me të cilat përballen çdo ditë banorët e qytetit dhe të fushëbetejës, ndërsa Rusia vazhdon përpjekjet e saj për të marrë kontrollin e gjithnjë e më shumë tokave të Ukrainës.

Zyra e prokurorit rajonal në Kharkiv njoftoi se bashkëshorti, i cili “i mbijetoi mrekullisht” të shtënave në Vovčansk, ndau detajet e ngjarjes së tmerrshme. Burri tha se kishte granatime të forta rreth orës 2 të mëngjesit me orën lokale dhe se ai i tha gruas së tij që ata duhet të evakuoheshin.

“Burri gjeti një karrige me rrota dhe futi gruan e tij në të, sepse ajo kishte probleme me këmbët e saj për një kohë të gjatë. Ata u nisën në drejtim të Kharkiv. Kur civilët ishin afër spitalit lokal, pushtuesit hapën zjarr mbi ta”, njoftuan prokurorët. /Kosova.info/

Go to TOP