Kosova.info

“U përpoqa të shpëtoja edhe pilotët, por…”: Rrëfimi i peshkatarit hero, pas rrëzimit të aeroplanit në një liqe në Tanzani, nga ku mbetën 19 të vdekur

Një peshkatar i cili ishte një nga reaguesit e parë në vendin e rrëzimit të aeroplanit të së dielës – nga ku mbetën 19 njerëz të vdekur – në Liqenin Viktoria të Tanzanisë, ka përshkruar se si u përpoq të shpëtonte pilotët e ngecur në kabinë dhe se si gati humbi jetën duke u përpjekur t’i shpëtonte ata.

Sipas mediave të huaja, Majaliwa Jackson që është shpallur zyrtarisht hero, i është dhënë një shpërblim rreth 400 euro dhe i është ofruar një punë në brigadën e zjarrfikësve dhe shpëtimit për përpjekjet e tij.

Duke folur për BBC-në nga shtrati i tij i spitalit në qytetin buzë liqenit të Bukoba-s, përpara njoftimit të qeverisë, Jackson tha se e zuri paniku teksa pa aeroplanin që po afrohej në drejtim të gabuar, përpara se të zhytej në liqen.

Pas kësaj, ai nxitoi në vendngjarje me tre kolegë të tij peshkatarë dhe ndihmoi në hapjen e derës së pasme duke e thyer atë, e cila ndihmoi shpëtimin e pasagjerëve të ulur në pjesën e pasme të aeroplanit.

Jackson tha se ai më pas u zhvendos në pjesën e përparme dhe u zhyt në ujë.

Ndërkohë, ka bërë të ditur ai, një nga pilotët më pas komunikuan me njëri-tjetrin duke bërë shenja përmes dritares së kabinës.

“Më udhëzoi të thyeja dritaren. Dola nga uji dhe pyeta sigurimin e aeroportit që kishte mbërritur nëse kishte ndonjë mjet që mund t’i përdorim për të thyer atë”.

Ai shtoi se pasi u ndalua, aeroplani “u zhyt prapa dhe i dha lamtumirën pilotit”.

Por piloti më pas tregoi se ai ende donte të shpëtohej.

“Ai më tregoi derën e urgjencës së kabinës. Unë notova përsëri dhe mora një litar dhe e lidha në derë dhe u përpoqëm ta tërhiqnim me varka të tjera, por litari u këput dhe më goditi në fytyrë dhe më la pa ndjenja. Gjëja tjetër që e di është se përfundova këtu në spital”, tha zoti Jackson.

Të dy pilotët janë ndër 19 viktimat e konfirmuara pasi aeroplani – i drejtuar nga Precision Air, linja ajrore më e madhe private e Tanzanisë – u rrëzua pranë bregut të liqenit.

Nga 43 personat në bord, 24 kishin mbijetuar, sipas Precision Air.

Aeroplani u largua nga kryeqyteti tregtar Dar es Salaam të dielën dhe bëri një ndalesë të planifikuar në Mwanza përpara se të rrëzohej rreth orës 08:50 me orën lokale ndërsa po i afrohej aeroportit Bukoba.

Më të fundit