Driver Booster - Download Free for Windows 11, 10, 8, 7

Driver Booster: Free updater for Windows 11/10. Renew drivers for graphics, USB, audio, screen, network, printer, and mouse efficiently.!
Get it now for FREE !

Driver Booster Driver Booster Download

U parashikuan si pasardhës të Lionel Messi: 17 lojtarët që u menduan të jenë ‘Messi i ri’, njëri nga ta shqiptar – ku janë sot ata?

Lionel Messi është padyshim një nga lojtarët më të mirë i të gjitha kohërave. Argjentinasi ka dominuar futbollin që nga debutimi i tij në Barcelonë në tetor 2004.

Sporti do të jetë një i çuditshëm pa të, kur ai të vendos të lërë futbollin. Por kush mund ta zëvendësojë Messin? Përgjigja është askush.

Tifozët duan që të ketë gjithmonë një Messi në lojë, duke emëruar edhe lojtarë të tjerë si “Messi i ardhshëm”. Por t’i jepet një etiketë e tillë ndaj ndonjë lojtari, pastaj vjen një presion i madh dhe shumë prej tyre nuk arritën ta mbanin mbi supe.

Pra, çfarë ka ndodhur me ata lojtarë të shpallur si pasardhës të Messit?

Bojan | Vissel Kobe

Bojan në fakt theu rekordin e Messit si lojtari më i ri që ka luajtur për Barcelonën. Ai ka kaluar te Roma, Milan dhe Stoke, por tani është në Japoni në moshën 31-vjeçare.

Gai Assulin | pa ekip – (Messi i Izraelit)

Assulin gjithashtu erdhi përmes La Masia në Barcelonë, por nuk kishte shumë mundësi për ekipin e parë në Camp Nou ose Manchester City, të cilëve iu bashkua më pas. Ai u pa për herë të fundit duke luajtur në Serie D – niveli i katërt i Italisë me Crema. Tani është 31 vjeç dhe pa klub.

Alen Halilovic | Reading (Messi i Kroacisë)

I marr nga Barcelona te Dinamo e Zagrebit, Halilovic ishte i destinuar për madhështi. Nuk funksionoi dhe tani, vetëm 25 vjeç, ai është në Reading në Championship pasi ka luajtur më parë për Birmingham.

Iker Muniain | Athletic Bilbao (Mesi Bask)

Një nga lojtarët më të suksesshëm në këtë listë që ka luajtur të gjithë karrierën e tij në Bilbao – klubi që ai tani është kapiten. Tani 29 vjeç, Muniain mund të mos ketë imituar Messin, por ai ka pasur një sukses të madhe me klubin e tij të fëmijërisë.

Humam Tariq | Al-Ahly SC (Messi i Irakut)

Ende vetëm 26 vjeç, Tariq është paraqitur 74 herë për Irakun, gjë që tregon rendësin e tij në vendin e tij. A do të bëjë ndonjëherë një lëvizje në Evropë?

Ryan Gauld | Vancouver Whitecaps (Messi i Skocisë)

Gauld ishte i lidhur me lëvizje të mëdhe kur ishte në Dundee United, por zgjodhi të bashkohej me Sportingun në Portugali. Nuk funksionoi shumë dhe 26-vjeçari tani luan në MLS.

Ryo Miyaichi | Yokohama F. Marinos (Messi i Japonisë)

Miyaichi ishte shumë i vlerësuar, por nuk ishte në gjendje të kalonte në skuadrën e parë të Arsenalit përpara se të kalonte në Ëigan. Në moshën 29-vjeçare, ai tani është kthyer në vendlindjen e tij, pasi ka luajtur vetëm dy herë për Japoninë.

Takefusa Kubo | Real Madrid (Messi i Japonisë)

Kubo është ende vetëm 21 vjeç dhe i ka kaluar sezonet e fundit si i huazuar në La Liga, duke dëshmuar se është i aftë të luajë në ligën kryesore të Spanjës me Mallorca, Villarreal dhe Getafe.

Nëse ai ka një të ardhme afatgjatë në Real Madrid, mbetet për t’u parë.

Lee Seung-Woo | Suwon FC (Messi i Koresë së Jugut)

Seung-ëoo nënshkroi për Barcelonën kur ishte 12-vjeçar dhe shënoi 39 gola në 29 paraqitje gjatë sezonit të tij të parë në La Masia. Por ai nuk mundi të hynte në ekipin e parë dhe tani, në moshën 24-vjeçare, është kthyer duke luajtur në Korenë e Jugut.

Mohamed Salah | Liverpool (Messi i Egjiptit)

Nganjëherë sezonin e kaluar, shumë besonin se Salah ishte lojtari më i mirë në botë – edhe më i mirë se Messi.

Natyrisht, karriera e tij në tërësi nuk mund të krahasohet me atë të Messit.

Christian Atsu | Al-Raed (Messi Afrikan)

Atsu ishte në Chelsea nga 2013-2017, por nuk arriti të luante për ekipin e parë. Ai tani është në Arabinë Saudite në moshën 30-vjeçare pas një periudhe në Newcastle.

Marko Marin | pa ekip (Messi i Gjermanisë)

Një tjetër lojtar që nuk arriti të ndikojë te Chelsea gjatë katër viteve në klub.

Marin luajti 16 herë te Gjermani, por për herë të fundit u pa duke luajtur për Ferencváros në Hungari.

Xherdan Shaqiri | Chicago Fire (Messi i Alpeve)

Shaqiri kishte aftësi të jashtëzakonshme teknike dhe mund të thotë se ka fituar trofe në Bayern Munich dhe Liverpool gjatë karrierës së tij.

Por ai kurrë nuk ka qenë konsistent – ​​ose mjaftueshëm në formë – për t’u konsideruar si një nga lojtarët më të mirë në Evropë. Ai tani është në MLS me Chicago Fire në moshën 30-vjeçare.

Sardar Azmoun | Bayer Leverkusen (Messi i Iranit)

Azmoun nënshkroi për Bayer Leverkusen nga Zenit Shën Petersburg në janar dhe shënoi një herë në Bundesligë këtë sezon.

Për vendin e tij, sulmuesi ka 40 gola në 62 paraqitje.

Martin Odegaard | Arsenal (Messi i Norvegjisë)

Odegaard bëri bujë kur nënshkroi për Real Madridin në moshën 15-vjeçare. Tetë vjet më vonë, ai tani është kapiten i Norvegjisë dhe pati një sezon të shkëlqyer për Arsenalin.

Gerard Deulofeu | Udinese (Messi i Katalunisë)

Deulofeu nuk pati shumë mundësi te Barcelona, ​​por bëri përshtypje gjatë një huazimi – dhe më pas kalimit të përhershëm – te Everton.

Ai u kthye në Camp Nou për një sezon përpara se të kthehej në Angli me Watford. Në vitin 2020, ai u transferua në një klub tjetër në pronësi të familjes Pozzo, Udinese ku po qëndron akoma.

Juan Iturbe | Aris (Messi i Paraguait)

Paraguajani ka luajtur për Porton dhe Romën më herët në karrierën e tij, por ka përfunduar në Greqi me Arisin, në moshën 29-vjeçare.

Një karrierë jo ashtu sic ishte parashikuar. 

Go to TOP