Trump kritikon ashpër Harryn dhe Meghan Markle: Të parespekueshëm, Mbretëresha duhet t’jua heqë menjëherë titujt mbretërorë

Donald Trump ka kritikuar zgjedhjen ‘e tmerrshme’ të Princit Harry për të mos qenë prezent në ceremoninë përkujtimore të gjyshit të tij, Princit Philip, duke shtuar se Duka i Sussex-it po ‘tërhiqet prej hunde’ nga gruaja e tij’.

Ish-presidenti i ShBA-së tha se ishte vendimi “më i keq” që kishte marrë Harry dhe e kritikoi atë për “mungesë respekti” dhe një “turp” – dhe i kërkoi Mbretëreshës Elizabeth II që t’i hiqte Dukës dhe gruas së tij Meghan Markle të gjithë titujt e tyre mbretërorë.

Trump, i cili po fliste me Piers Morgan për shfaqjen e tij në kanalin e ri Talk TV në orën 20:00, shtoi se Mbretëresha duhet ta ndalojë Harryn që ta vizitojë atë në Britani dhe t’i thotë: “Sinqerisht, mos u afro”, shkruan DailyMail.

Ai gjithashtu tha e pyeti veten nëse Duka – i cili u largua nga posti i familjes mbretërore në fillim të vitit 2020 me gruan e tij amerikane – do të “kthehej përsëri në duar dhe gjunjë dhe do të thoshte ‘të lutem’”.

Dhe 75-vjeçari pohoi se ai nuk është një fans i Meghan Markle dhe nuk kishte të drejtë që në fillim, duke i thënë zotit Morgan: “Unë kam qenë një parashikues shumë i mirë, siç e dini – e kam parashikuar, pothuajse çdo gjë. Do të përfundojë dhe do të përfundojë keq”.

Ishte sulmi i fundit i zotit Trump ndaj çiftit, ku ai kishte folur më parë për mbështetjen e tij për mbretëreshën 96-vjeçare që e mirëpriti atë me gruan e tij, Melania, në një banket shtetëror në Pallatin e Buckinghamit, në Londër në qershor të vitit 2019.

Dhe kjo vjen pasi Harry dhe Meghan fluturuan nga shtëpia e tyre në Kaliforni dhe u ndalën për të vizituar Mbretëreshën në Kështjellën Windsor më 14 prill përpara se të niseshin në Hagë në Holandë për Lojërat Invictus, të cilat shënuan paraqitjen e tyre të parë publike së bashku në Evropë që nga largimi. si anëtarë tëshquar të familjes mbretërore më shumë se dy vjet më parë.

Familja Sussex munguan dukshëm në shërbimin përkujtimor të Philip-it në Westminster Abbey muajin e kaluar mes grindjeve midis Harryt dhe Home Office për mbrojtjen personale gjatë vizitave nga ShBA-ja.

Pasi gjyshi i tij vdiq në prill të vitit 2021, Harry u kthye për funeralin në Kështjellën e Shën Gjergjit në Kështjellën Windsor – dhe u tha se donte të udhëtonte në Mbretërinë e Bashkuar për shërbimin e falënderimeve më 29 mars, së bashku me familjen e tij.

Por burimet sugjeruan se pozicioni i tij ligjor mund të ishte ‘minuar’ nëse ai do të kishte udhëtuar nga ShBA. Harry ngriti një kërkesë në Gjykatën e Lartë kundër Ministrisë së Brendshme pasi iu tha se nuk do të merrte më të njëjtën shkallë sigurie personale kur të vizitonte Mbretërinë e Bashkuar, pavarësisht se ofroi të mbulonte vetë shpenzimet.

Morgan foli me zotin Trump për mungesën e Harryt në memorial, duke thënë: “Nuk mund ta besoja se ai nuk do të shkonte në ceremoninë përkujtimore të gjyshit, ai ishte në ‘Super Bowl’. Ai ishte në një rodeo në Teksas. Por ai nuk mund të gjente kohë për të hipur në një aeroplan për në vendlindje”.

Dhe zoti Trump tha: “Ishte një gjë e tmerrshme, shumë gjëra të tmerrshme që mund të kishin qenë, siç përmendët ju, që mund të ishte më e keqja nga të gjitha, sepse ai ishte i papërgjegjshëm”.

“Mbaj mend vite më parë, Princi Philip erdhi në New York dhe ne ishim në Hotel Plaza. Dhe kishte shumë njerëz që dëshironin ta takonin. Dhe të gjithë po bënim një fotografi me të”, kujtoi Trump.

Morgan shtoi: “Kur vdiq. Mendoj se ishte një moment shkatërrues për Mbretëreshën”.

Dhe zoti Trump tha: “Unë mendoj se ata kishin një marrëdhënie të shkëlqyer. Por ai ishte një djalë i fortë”.

Trump gjithashtu i tha Morganit: “Harry është fshikulluar – a e dini shprehjen, i fshikulluar? Nuk do ta përdor shprehjen e plotë. Por Harry është fshikulluar si asnjë person që mendoj se kam parë ndonjëherë. Unë nuk jam një fans i Meghanit, nuk jam një fans dhe kam pasur të drejtë që në fillim. Unë mendoj se Harry i gjorë po tërhiqet nga prej hunde nga gruaja e tij”.

Në intervistë, Morgan e pyeti Trumpin nëse Mbretëresha duhet t’i heqë titujt mbretëror Harryt dhe Meghanit.

Trump u përgjigj: “E vetmja gjë për të cilën nuk jam dakord me Mbretëreshën – ndoshta një nga të vetmet gjëra ndonjëherë – është se unë mendoj se ajo duhet të kishte thënë, nëse kjo është zgjedhja juaj, mirë, por ju nuk keni më tituj, dhe sinqerisht mos ejani rrotull. Ai ka qenë kaq mosrespektues ndaj vendit dhe mendoj se është një turp i madh për Harryn”.

Go to TOP