Të shtëna në burgun e Meksikës – konflikt mes dy karteleve të drogës, të paktën 11 të vdekur

Të paktën 11 persona, kryesisht civilë, janë vrarë në një shkëmbim zjarri të shkaktuar nga një përleshje në burg mes anëtarëve të dy karteleve rivale në qytetin meksikan të Juarez.

Los Chapos, anëtarë të kartelit famëkeq Sinaloa të udhëhequr më parë nga Joaquin “El Chapo” Guzman, dhe grupi lokal Los Mexicles u përleshën në një burg pasditen e djeshme, tha zëvendësministri i Sigurisë Ricardo Mejia, raportoi theguardian.

Më pas shpërthyen trazirat, në të cilat dy persona vdiqën dhe katër pësuan plagë me armë zjarri, tha Mejia në një konferencë shtypi ku foli së bashku me presidentin meksikan, Andres Manuel Lopez Obrador.

Ai shtoi se nga përleshjet janë lënduar edhe 16 persona të tjerë, ndërsa zyrtarët ende nuk kanë bërë të ditur se çfarë e ka shkaktuar konfliktin.

Pas trazirave, Mexikles shkoi në një zemërim nëpër qytet dhe vrau nëntë civilë, thanë autoritetet.

Policia lokale, me ndihmën e ushtrisë dhe Gardës Kombëtare, arrestoi gjashtë anëtarë të dyshuar të Mexicles këtë mëngjes, tha Mejia. 

Go to TOP