Shtetet e Bashkuara testuan raketën ndërkontinentale balistike Minuteman III

Ushtria amerikane testoi raketën balistike ndërkontinentale Minuteman III, e cila nuk ishte e pajisur me një kokë lufte. Nisja u bë nga vendi i testimit Vandenberg në Kaliforni në mëngjesin e 4 qershorit. Kështu ka thënë shërbimi për shtyp i bazës ushtarake.

Raporti e përshkruan testin e sotëm si pjesë të një përpjekjeje rutinë për të treguar se parandalimi bërthamor i ShBA është “i sigurt, i sigurt dhe efektiv në frenimin e kërcënimeve të shekullit të 21-të” dhe duke siguruar aleatët e Uashingtonit.

Shërbimi për shtyp i bazës Vandenberg theksoi gjithashtu se testi nuk ka të bëjë me ngjarjet aktuale ndërkombëtare.

Komanda Hapësinore e ShBA njoftoi dy lëshime të planifikuara të raketave ndërkontinentale Minuteman III në fund të majit. Testi i dytë është caktuar për 6 qershor.

Shtetet e Bashkuara njoftuan qeverinë ruse për testet në përputhje me marrëveshjet ekzistuese dypalëshe.

Minuteman III është një raketë balistike ndërkontinentale me lëndë djegëse të ngurtë me një rreze fluturimi prej rreth nëntë mijë kilometra e gjysmë, në shërbim me Shtetet e Bashkuara që nga viti 1970. Hera e fundit që u zhvilluan testet ishte vjeshtën e kaluar.

Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi në maj se do të zhvillonte stërvitje me armë bërthamore taktike në rajonin e Krasnodarit. Departamenti i quajti manovrat si një përgjigje ndaj “deklaratave provokuese dhe kërcënimeve nga zyrtarë individualë perëndimorë”. /Kosova.info/

Go to TOP