Kosova.info

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së pritet të vizitojë Moskën dhe Kievin

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së, Rafael Grossi, pritet të mbajë bisedime në Moskë dhe Kiev javën e ardhshme për krijimin e një zone mbrojtëse rreth termocentralit bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainë, të mbajtur nga Rusia, tha të shtunën mbikëqyrësi.

“Drejtori i përgjithshëm Grossi vazhdon konsultimet dhe përpjekjet e tij të tjera që synojnë të bien dakord dhe të zbatojnë një zonë të sigurisë bërthamore dhe të sigurisë rreth Zaporizhzhias sa më shpejt të jetë e mundur. Ai pritet të udhëtojë në Kiev dhe Moskë javën e ardhshme”, thuhet në një deklaratë të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike.

Më të fundit

escort mersin - izmir escort