Orban i shkroi udhëheqjes së BE-së mendimin e tij për takimet me Zelensky dhe Putin

“Në dy muajt e ardhshëm, humbjet më dramatike dhe ngjarjet ushtarake në vijën e frontit janë të mundshme në frontet e Ukrainës se kurrë më parë”, paralajmëroi kryeministri hungarez Vikor Orban. Ai i dërgoi një letër jopublike udhëheqjes së BE-së, në të cilën informoi Brukselin për besimin e presidentit rus Vladimir Putin në humbjen e Ukrainës.

Projekti investigativ “Sistemi”, në të cilin gazetarët e Shërbimit Rus të Radio Liberty dhe kanalit televiziv “Current Time” punojnë së bashku , u njoh me letrën që Orban i drejtoi Presidentit të Këshillit Evropian Charles Michel dhe krerëve të BE-së. shtetet anëtare pas vizitave të tij në Kiev dhe Moskë në korrik 2024 të vitit.

Letra mban datën 5 korrik dhe është dërguar nga Azerbajxhani, ku Orban shkoi pas takimit të tij në Moskë me Putinin. Dokumenti nuk është i destinuar për publikun e gjerë. Radio Liberty e ka marrë nga një zyrtar evropian, i cili ka dashur të mbetet anonim pasi nuk është i autorizuar të komentojë këtë temë në media. Vërtetësinë e letrës e kanë konfirmuar edhe dy zyrtarë të tjerë të BE-së.

Orban shkruan se gjatë udhëtimeve të tij në Ukrainë dhe Rusi nuk ka folur në emër të të gjithë BE-së, por ka dashur vetëm të zbulojë qëndrimet e palëve ndërluftuese. Ai përmend me masë qëndrimin e presidentit ukrainas Vladimir Zelensky, por rrëfen pikëpamjet e Putinit në detaje, sipas një publikimi në faqen e internetit Current Time.

Sipas vëzhgimeve të Orban, autoritetet ruse kanë besim se “koha nuk është në anën e Ukrainës, por në anën e forcave ruse”. Në një bisedë me kryeministrin hungarez, Putin nuk përmendi humbjet ruse në front, por foli shumë për llogaritjet e tij të humbjeve të Ukrainës. Orban, duke iu referuar Putinit, e quan atë “40-50 mijë në muaj”, presidenti rus dha së fundmi të njëjtin vlerësim në një takim me kryeredaktorët e mediave të huaja.

“Presidenti rus u befasua që Presidenti ukrainas refuzoi një armëpushim të përkohshëm”, shkruan Orban.

Orban foli për nevojën për një armëpushim të përkohshëm në një konferencë të përbashkët shtypi me Zelensky gjatë udhëtimit të tij në Kiev. Më vonë, në një intervistë për Bloomberg, Zelensky tha se Ukraina nuk është e gatshme për një armëpushim të përkohshëm, pasi Rusia mund ta përdorë këtë periudhë për të grumbulluar forca në territoret e pushtuara.

Duke gjykuar nga letra e Orbanit, Putini i frikësohet veprimeve të ngjashme nga Ukraina. “Sipas presidentit rus, ata janë të gatshëm të marrin në konsideratë çdo propozim për një armëpushim që nuk shërben si një ridislokim dhe rigrupim i fshehtë i forcave ukrainase”, raporton Orban.

Orban vuri në dukje se Moska dhe Kievi janë gati për negociata paqeje vetëm me pjesëmarrjen e të dyja palëve. Pas samitit të paqes në Zvicër, Ukraina njoftoi se do të ftonte Rusinë në samitin e ardhshëm. Ky është momenti i vetëm në letër kur Orban rrëfen në detaje pozicionin e Ukrainës për negociatat. /Kosova.info/

Go to TOP