Një grup rebelësh në Dagestan të Rusisë qëllojnë të gjithë rreth tyre, vrasin priftin

Policia dhe ushtria ruse në një operacion për pastrimin e zonës nga terroristët.

Sot ka pasur sulme terroriste në jug të Rusisë në Dagestan dhe po vazhdojnë beteja në rrugë mes forcave ruse të sigurisë dhe terroristëve.

Në rrjetet sociale po qarkullojnë video të frikshme, ku terroristët në Makhachkala dhe Derbent qëllojnë dhe vrasin njerëz në kishat ortodokse, sinagoga dhe në rrugë. Ka të vdekur dhe të plagosur si nga forcat e rendit ashtu edhe nga terroristët.

Sipas informacioneve të fundit, terroristët i kanë prerë fytin një prifti.

Sulmues të panjohur sulmuan një kishë ortodokse dhe një sinagogë në Derbent, Dagestan, pas së cilës hapën zjarr ndaj policisë. Pothuajse në të njëjtën kohë, një pikë kontrolli e policisë rrugore u sulmua në Makhachkala.

Sulmuesit qëlluan me armë automatike në një sinagogë dhe një kishë në Derbent, tha kreu i shërbimit për shtyp të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Dagestanit, Gayana Garieva.

“Sipas informacioneve nga departamenti i detyrës së Ministrisë së Punëve të Brendshme të Dagestanit, rreth orës 18:00 (me orën lokale) në Derbent, persona të panjohur qëlluan me armë automatike në një sinagogë dhe një kishë”, tha ajo.

Të dyshuarit janë larguar me veturë tip “Volkswagen Polo” ngjyrë e bardhë me numër 921.

Pothuajse në të njëjtën kohë, në Makhachkala, persona të panjohur sulmuan stacionin e policisë rrugore në rrugën Ermoshkina.

Sipas MPB-së, një polic ka mbetur i vrarë dhe gjashtë janë plagosur. Paraprakisht nuk ka viktima apo të plagosur nga popullata civile.

Sipas informacioneve të fundit nga Ministria e Punëve të Brendshme të Dagestanit, pesë policë u vranë në një shkëmbim zjarri me sulmuesit dhe nëntë të tjerë u plagosën . Baza gjithashtu shkruan se ka vdekur edhe një “civil nga sinagoga” në Derbent. Për më tepër, kryetari i Komisionit të Monitorimit Publik të Dagestanit, Shamil Khadulaev, shkroi në kanalin e tij telegram se, sipas informacionit që mori, “At Nikolai (po flasim për kryepriftin Nikolai Kotelnikov ) u vra në kishën në Derbent. i ishte prerë fyti. Ai ishte 66 vjeç dhe shumë i sëmurë. Roja i sigurisë Mikhail në kishën Makhachkala-1, i armatosur vetëm me një pistoletë gazi, u qëllua. Priftërinjtë janë mbyllur në kishë dhe presin ndihmë”.

Një prift në një kishë në Derbent dhe një roje në një kishë në Makhachkala u vranë, tha nënkryetari i Komisionit Publik për Monitorimin e Dagestanit. /Kosova.info/

Go to TOP