Kosova.info

Gashi: Prapa vrasjes së Astrit Deharit qëndrojnë grupe mirë të organizuara kriminale

Avokati i Familjes Dehari, Tomë Gashi, ka reaguar pas deklaratave të sotme të ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiu e cila tha se janë zhdukur mostrat e rastit të Astrit Deharit, në frigoriferët e Institutit të Mjekësisë Ligjore.

Ai ka shkruar se asgjë nuk është e rastësishme.

“Prapa vrasjes së Astrit Deharit qëndrojnë grupe mirë të organizuara kriminale”, ka shkruar ai.

Reagimi i plotë dhe pa ndërhyrje:

Asgje nuk eshte e rastesishme!
Vjedhja e provave ne Institutin e mjekesise ligjore e verteton edhe njehere se prapa vrasjes se Astritit qendrojn grupe mire te organizuara kriminale.
Fshehja e vrasjes se Astrit Deharit eshte diqka qe e kan pase qellim grupet e organizuara Kriminale qe nga momenti i vrasjes se tij me 5 Nentor 2016 ne Qendren e Paraburgimit ne Prizren.

Nuk eshte e rastesishme qe keta vetem 30 min pas vrasjes se Astritit e kualifikuan si Vetvrasje sepse ishin ne ndikim te shefave te tyre Politik.
Nuk eshte e rastesishme qe Kryeprokurori i athershem i Prokurorise Themelore ne Prizen z.Syle Hoxha vetem disa dite pas vrasjes se Astritit Tentoj qe ta mbyll si Vetvrasje. I njejti eshte permendur edhe ne aferen Pronto per arsyje qe te gjith i dijme.
Nuk eshte e rastesishme qe ne Burgun e Prizrenit kishte dyer te fshehta qe te dergonin ne ndertesen e Policise ku sipas Familjareve te Naser Makollit i cili ishte ne qeli me Astritin per 78 dite, Astriti naten merrej ne pytje nga dikush por jo zyrtarisht…
Nuk eshte e rastesishme as Vdekja e Naser Makollit ne Qendren e Paraburgimit ne Lipjan, i cili u dergu nga Qendra e paraburgimit ne Prizren se bashku me Gardianet e Qendres se paraburgimit ne Prizren te cilin nuk e lan vet asnje moment deri sa edhe ai vdiq ne burg!
Nuk eshte e rastesishme qe Instituti i mjeksise ligjore ne zvicerr e vertetoj vrasjen e Astrit Deharit duke e eleminuar teorin e Vetvrasjes dhe duke gjetur ADN te personave te trete…
Nuk eshte e rastesishme qe ekspertiza shtrejt e Instituti i Mjeksise Ligjore ne Zvicer e konfirmoi ekspertizen e mehershme dhe e vertetoi ate qe supozohet qe ne Zvicer jane derguar prova te manipuluara.
Nuk eshte e rastesishme qe per ta manipuluar opinionin kamerat e sigurise se Koridorit te Burgut ne Prizren para se ti ket edhe vet Prokuroria u publikuan ne nje Televizion ne Prishtine.
Nuk eshte e rastesishme qe vrasjen e Astrit Deharit me mish e me shpirt po tentojn qe ta fshehin ne qdo menyre ata te cilet per Arsyje qe vetem ata i dijne po mundohem me i “ruajt” vrasesit e Astritit, Shtytesit ne Vrasje dhe ata qe po e fshehin Vrasjen per me teper se 6 vite.
Nuk eshte e rastesishme qe te vidhen edhe provat ne institucionin e mjekesis ligjore ne Prishtine

Më të fundit

escort mersin - izmir escort