“Ekonomia do të kollapsojë”, thotë Novogratz – veterani i Wall Street flet edhe për ‘fatin e kriptovalutave’

Ndërsa shumë ekonomistë bien dakord se një recesion ka të ngjarë të vijë në vitin 2023, veterani i Wall Street, Michael Novogratz sapo ka dhënë një nga perspektivat më të tmerrshme deri më tani.

“Ekonomia do të kollapsojë”, citohet të ketë thënë Novogratz për MarketWatch.

“Ne do të shkojmë në një recesion vërtet të shpejtë dhe ju mund ta shihni këtë në shumë mënyra”, ka shtuar më tej ai.

Novogratz, shefi ekzekutiv i bankës tregtare të kriptove, Galaxy Digital, dha intervistën pak para se Rezerva Federale të rriste normat me 0.75 pikë përqindje – rritja më e madhe e normës së parë që nga viti 1994.

Dhe këtë Novogratz e parashikoi me saktësi në intervistë duke thënën se banka qendrore do të ngrinte normat e interesit me 75 pikë.

Rritja e normës erdhi pesë ditë pasi rritja e çmimit të konsumit në SHBA u rrit papritur në maj në një maksimum prej 40 vitesh prej 8.6%.

Novogratz vuri në dukje tregun e patundshmërive, i cili “më në fund po qetësohet pas një periudhe të nxehtë dyvjeçare”.

Investitori për një kohë të gjatë i kriptovalutave tha se beson se ka të ngjarë që për kriptovalutat si Bitcoin “të kenë gjetur fundin”.

Ndryshe, Bitcoin ra shkurtimisht në vlerë nën 21,000 dollarë të martën, duke vazhduar rënien e tij pasi investitorët shitën aktivet e rrezikut.

“Ne kemi shkuar në nivelin që duhet të jetë afër fundit. 21,000 dollarë bitcoin 1,000 dollarë ethereum… Zakonisht nuk është një zonë e mirë për të shitur, por kjo nuk do të thotë se nuk mund të shkojmë më poshtë. Unë mendoj se mjedisi makro është ende mjaft sfidues”.

Bitcoin ka rënë gati 70% nga niveli i tij më i lartë i të gjitha kohërave në nëntor 2021. 

Go to TOP