Breshka më e vjetër në botë feston ditëlindjen e 190-të

Ishulli i Shën Helenës në Atlantikun e Jugut po feston ditëlindjen e kafshës tokësore më të vjetër të gjallë në botë – një breshkë gjigante të Seychelles të quajtur Jonathan, i cili po mbush 190 vjeç.

Shtëpia e guvernatorit të ishullit, ku Jonathan ka kaluar pjesën më të madhe të jetës së tij, po shënon rastin duke u hapur për tre ditë për vizitorët që dëshirojnë të festojnë “pika historike”.

Zyrtarët në ishull – një territor britanik jashtë shtetit – kanë bërë gjithashtu një seri pullash përkujtimore, raporton cnn.

Ndërsa nuk ka të dhëna të vërteta për lindjen e tij, Jonathan mendohet të ketë lindur rreth vitit 1832.

Ai u soll në Shën Helena nga Seychelles në 1882 si dhuratë për Sir William Grey-Wilson – i cili më vonë u bë guvernator.

Por Jonathan në fakt mund të jetë 200 vjeçare, sipas Matt Joshua, kreu i turizmit në Shën Helena.

Sipas rekordeve botërore të Guinness, Jonathan është gjithashtu “cheloniani” më i vjetër ndonjëherë, një kategori që përfshin të gjitha breshkat, terrenet dhe breshkat.

Cheloniani i mëparshëm më i vjetër ishte Tu’i Malila, një breshkë rrezatimi që jetoi të paktën 188 vjeç. E paraqitur në familjen mbretërore të Tongës nga eksploruesi britanik Kapiten James Cook rreth vitit 1777, Tu’i Malila vdiq në vitin 1965. 

Go to TOP