Show Biz

Aktorit Alec Baldwin iu tha se arma ishte e sigurt para të shtënave vdekjeprurëse

Arma që aktori Alec Baldwin qëlloi në xhirime, duke vrarë një grua, iu dorëzua atij nga një ndihmës regjisor, i cili i tha se ishte e sigurt, tregojnë të dhënat e gjykatës. Menaxheri pa emër nuk e dinte se arma rekuizitë përmbante municion të vërtetë.

Kinematografja Halyna Hutchins u qëllua për vdekje në gjoks në incidentin e së enjtes në xhirimet e filmit Rust. Regjisori Joel Souza, i cili qëndronte pas saj, mbeti i plagosur. 48-vjeçari mori mjekim urgjent për një dëmtim në shpatull dhe më pas doli nga spitali.

Detaje të mëtejshme të hetimit të policisë u publikuan të premten kur u dorëzua një urdhër kërkimi në një gjykatë në Santa Fe, New Mexico.

Aty vihet nnë dukje se veshja me gjak të Baldwin u mor si provë së bashku me armën. Municioni dhe armë të tjera rekuizitë u morën gjithashtu nga ekipi i policisë.

Aktori 63-vjeçar është marrë në pyetje nga forcat e rendit, por askush nuk është akuzuar për ngjarjen.

Më herët të premten, Baldwin – i cili ishte ylli dhe producenti i filmit – tha se ai po “bashkëpunonte plotësisht” me Zyrën e Sherifit të Qarkut Santa Fe.

“Zemra ime është thyer për burrin e saj, djalin e tyre dhe të gjithë ata që e njihnin dhe e donin Halynën”, shkroi ai në Twitter.

“Nuk ka fjalë për të përcjellë tronditjen dhe pikëllimin tim në lidhje me aksidentin tragjik që i mori jetën Halyna Hutchins, një gruaje, nëne dhe kolege e jona shumë e admiruar”.

Zonja Hutchins, 42 vjeçe, ishte nga Ukraina dhe u rrit në një bazë ushtarake sovjetike në Rrethin Arktik. Ajo studioi gazetari në Kiev dhe film në Los Angeles dhe u emërua një “yll në rritje” nga revista American Cinematographer në 2019. Ajo ishte drejtoreshë e fotografisë për filmin aksion Archenemy të vitit 2020, të drejtuar nga Adam Egypt Mortimer.

Sipas Los Angeles Times, rreth gjysmë duzinë anëtarë të ekuipazhit të kamerës në Rust kishin dalë jashtë disa orë përpara tragjedisë, duke protestuat për kushtet e punës në sheshxhirimin në Bonanza Creek Ranch pranë Santa Fe.

Thuhet se anëtarët e sindikatës ishin ankuar se atyre u ishin premtuar dhoma hoteli në Santa Fe, por sapo filluan xhirimet e filmit po u kërkohej të ngisnin makinat çdo mëngjes  80 milje nga Albuquerque.

Ndërkohë, BBC ka marrë një dokument që tregon se cilët anëtarë të ekipit ishin në listë siç ishte planifikuar të ishin në xhirim atë ditë. Aty përmendet një anëtar i ekipit për kontrollimin e armëve të zjarrit – i cili është në të njëzetat dhe kishte shërbyer së fundmi në atë pozicion për herë të parë.

Arma që gjuajti Baldwin përmbante një “raund të vetëm të drejtpërdrejtë”, sipas një emaili dërguar nga Aleanca Ndërkombëtare e Punonjësve të Skenës Teatrore, anëtarësisë të saj, raporton Variety.

Në Rust, Baldëin po luante si një person jashtë ligjit, nipi i të cilit është dënuar me varje për një vrasje aksidentale.

Aktori është më i njohur për rolin e tij si Jack Donaghy në serialin NBC 30 Rock dhe për portretizimin e tij të Donald Trump në shfaqjen e Saturday Night Live.

Incidente të tilla në sete filmike janë jashtëzakonisht të rralla. Armët e vërteta të zjarrit përdoren shpesh në xhirime dhe janë të mbushura me fishekë që krijojnë një blic dhe një zhurmë pa shkarkuar predhën.

Në vitin 1993, Brandon Lee – djali 28-vjeçar i yllit të ndjerë të arteve marciale Bruce Lee – vdiq në xhirim pasi u qëllua aksidentalisht me një armë e tillë gjatë xhirimit të një skene vdekjeje për filmin The Croë. Arma gabimisht kishte një plumb të mbushur në të.

Shfaq më shumë
//dopansearor.com/4/3473483